Tylko seniorzy zrobią zakupy w godzinach 10-12. Nauka w szkołach na razie bez zmian

  • 10.10.2020, 12:59
  • W
Tylko seniorzy zrobią zakupy w godzinach 10-12. Nauka w szkołach na razie bez zmian Foto: TVP Info, GIS/Twitter
Podczas zwołanej na sobotę 10 października konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zapowiedziano wprowadzenie w życie starych-nowych rozwiązań do walki z Covid-19.

Po zakończeniu przeszło dwugodzinnego spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z dziennikarzami spotkali się szefowie rządu i ministerstwa zdrowia. Jeszcze przed konferencją spekulowano, że jej tematyką będzie dalsze funkcjonowanie szkół i ewentualne przywrócenie nauczania zdalnego, a także decyzje dotyczące limitów w sklepach i przywrócenia "godzin" dla seniorów w placówkach handlowych.

Premier zdał sprawozdanie z ostatnich działań rządu związanych z epidemią. Przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie: ochronę zdrowia i życia seniorów, zwiększenie wydolności służby zdrowia i "utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych". Przypomniał o wprowadzeniu całej Polski 10 października do żółtej strefy epidemicznej.

"W szczególności osoby powyżej 75 r. życia są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia. Dlatego musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy, są pewnymi wskazówkami, które powinny być przestrzegane przede wszystkim przez seniorów" - powiedział Morawiecki. Zaapelował, by w ramach solidarności pokoleniowej wszyscy stosowali się do obostrzeń. "Pozostańcie w domach" - dodał. Poinformował, że dodatkowe 38 mln zł przekazano z rezerwy na domy pomocy społecznej.

Poinformował premier o ponownym wprowadzeniu - od czwartku 15 października - godziny dla seniorów powyżej 60. roku (godz. 10-12) w sklepach, aptekach i drogeriach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dziś na stanie polskich szpitali jest już ponad 900 respiratorów. Szpitale prowadzące intensywną terapię do marca 2021 r. otrzymają 80 tys. dawek Rendesiviru, leku mającego zastosowanie w leczeniu "stanów zaawansowanych". W październiku rząd rozdysponuje 20 tys. dawek leku. Dostawy będą trwały systematycznie do marca 2021 r.

Okazuje się zatem, że "nowością" będą tylko godziny dla seniorów. Podczas konferencji nie ogłoszono żadnych decyzji związanych z funkcjonowaniem szkół czy limitami w sklepach. "Edukacja stacjonarna na razie zdaje egzamin", "Podejście, które zostało zaproponowane w sierpniu, jest na razie adekwatne" - stwierdzał premier Morawiecki.

Na pytanie jednego z dziennikarzy o zasadność noszenia maseczki podczas uprawiania sportu, minister Niedzielski zaznaczył, że to ten środek ochrony indywidualnej najbardziej ogranicza ryzyko transmisji wirusa. Nie podjęto jeszcze decyzji, by noszenie maseczek miało być obowiązkowe podczas zajęć lekcyjnych w szkołach. 

Komunikaty dotyczące obostrzeń będą wydawane w cyklu tygodniowym.

W

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe