Z kart historii Kędzierzyna-Koźla. Miastu stuknęły 45. urodziny

  • 15.10.2020, 10:06
  • ANKO
Z kart historii Kędzierzyna-Koźla. Miastu stuknęły 45. urodziny Z lotu ptaka nasze miasto prezentuje się bardzo okazale Foto Sławomir Wilkowski
Prawdopodobnie niewielu mieszkańców pamięta, że 45 lat temu utworzono miasto o nazwie Kędzierzyn-Koźle. Powstało ono 15 października 1975 r. z połączenia kilku osobnych organizmów. Konkretnie z czterech miast - Koźla, Kędzierzyna, Kłodnicy i Sławięcic, a także trzech wsi - Lenartowic, Miejsca Kłodnickiego oraz Cisowej.

Decyzję o powstaniu Kędzierzyna-Koźla poprzedził cały szereg zmian administracyjnych. Przypomnijmy je zatem:

- 2 marca 1951 r. - Kędzierzyn otrzymał prawa miejskie.

- 25 września 1954 r. - reforma podziału administracyjnego powołała na terenie powiatu kozielskiego 30 gromad, w tym:

gromadę Blachownia Śląska (Blachownia i Lenartowice);
gromadę Cisowa (Cisowa i Miejsce Kłodnickie);
gromadę Kłodnica
gromadę Sławięcice

- listopad 1959 r. - Kłodnica i Sławięcice otrzymały status osiedli.

- 1961 r. - Cisową i Miejsce Kłodnickie włączono do gromady Blachowni Śląskiej.

- 1973 r. - Kłodnica i Sławięcice otrzymały prawa miejskie.

- 1973 r. - włączenie Blachowni Śląskiej do Kędzierzyna.

- 28 maja 1975 r. - wprowadzono dwustopniowy podział administracyjny kraju, w wyniku czego w powiecie kozielskim powstały cztery miasta (Kędzierzyn, Koźle, Kłodnica i Sławięcice) oraz osiem gmin.

- 15 października 1975 r. - nastąpiło połączenie miast - Koźla, Kędzierzyna, Kłodnicy i Sławięcice oraz trzech wsi - Lenartowic, Miejsca Kłodnickiego i Cisowej w jeden organizm miejski o nazwie Kędzierzyn-Koźle.

Jeszcze rok temu urodziny miasta obchodziliśmy hucznie, bawiąc się podczas koncertu Kayah. Niestety obecna sytuacja na świecie powoduje, że jubileusz 45-lecia przyszło nam spędzać w znacznie mniejszym gronie.

W najbliższych dniach warto śledzić profile miasta na Facebooku i Instagramie. Za pośrednictwem mediów społecznościowych od 15 do 23 października będzie można zdobyć vouchery do 18 restauracji i hoteli w mieście.

Z okazji jubileuszu urząd miasta przygotował również wiele niespodzianek przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Miejską Biblioteką Publiczną. 15 października mieszkańcy będą mogli skorzystać ze specjalnych zniżek i promocji.

Warto także odwiedzić Muzeum Ziemi Kozielskiej, przed którym można oglądać wystawę zdjęć Kędzierzyna-Koźla, zawierającą m.in. fotografie wysłane przez mieszkańców. 15 października w swoje podwoje zaprasza także Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo na os. Blachownia, które będzie czynne od godziny 17:00 do 20:00.

Wszystkim mieszkańcom życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Zapraszamy też do poniższej fotogalerii. Zdjęcia Kędzierzyna-Koźla z lotu ptaka autorstwa Sławomira Wilkowskiego robią wrażenie!

ANKO

Zdjęcia (6)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GaBa
GaBa 17.10.2020, 04:44
Podrasowane na fotoshopie, to może i robią... Normalnie to tu jest ciemnica!

Pozostałe