Strażacy przepompowują wodę w Landzmierzu

  • 15.10.2020, 16:54 (aktualizacja 15.10.2020, 17:31)
  • Rafał Pulkowski
strazacy_przepompowuja_wode_w_landzmierzu.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Sytuacja w gminie Cisek nie jest najlepsza. Woda przebija się przez wały. Na miejscu interweniują strażacy, którzy przepompowują wodę z potoku Cisek do Odry. Taka decyzja zapadła po posiedzeniu Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele Wód Polskich i Państwowej Straży Pożarnej.

- Wysoki poziom wody w Odrze powoduje automatyczne zamknięcie klap, aby nie nastąpiła cofka. Czyli aby woda z Odry nie zalewała miejscowości Cisek. Jednak, jeżeli przez dłuższy czas występuje taki stan, to wody napływające na potoku Cisek z gmin Polska Cerekiew, Reńska Wieś, Rudnik, piętrzą się i występują z brzegów - powiedział Rajmund Frischko, wójt gminy Cisek.

Woda zalała miejscowości Sukowice oraz Cisek. Część dróg znajduje się już pod wodą. Zalane są także posesje. Niewiele brakowało, aby woda dostała się do zabudowań. Cisek stał się zbiornikiem retencyjnym - woda wypełnia wszystkie rowy i obniżenia gruntu.

- Jeżeli tej wody nie przepompujemy, to za chwilę będziemy zalewać nieruchomości na terenie naszej gminy nie wodą powodziową z rzeki Ordy, a dopływami rzekami - dodał Rajmund Frischko.

Na miejsce zadysponowano zastępy z Państwowej Straży Pożarnej oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej. Użyte zostały dwie pompy wysokiej wydajności. Jedna z KP PSP o wydajności przeszło 20m3/minutę oraz druga z OSP Łany o wydajności ponad 10m3/minutę.

- Nasze działania zaplanowane zostały do godzin porannych. Zobaczymy, jaki będzie efekt. Cały czas odczytujemy wskazania z wodowskazów. Rano będą podejmowane kolejne decyzje - mówił st. kpt. Tomasz Golasz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Do niedzieli pogoda może nie sprzyjać polepszeniu sytuacji. Na najbliższe dni zapowiadane są dalsze opady deszczu.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (41)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe