Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przypomina o ważnych wydarzeniach sprzed 100 lat

  • 15.10.2020, 17:23 (aktualizacja 15.10.2020, 20:25)
  • ANKO
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przypomina o ważnych wydarzeniach…
Wczoraj (14 października) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej w ramach obchodów stulecia II powstania śląskiego. Towarzyszyć jej będzie program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych. W trakcie prezentacji wystawy organizowane będą bezpłatne lekcje muzealne oraz oprowadzania kuratorskie.

Od 14 października do 30 listopada br. w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny prezentowana będzie wystawa „W cieniu kampanii plebiscytowej - rok 1920 na Górnym Śląsku”. Ekspozycja opowiada historię Górnego Śląska w 1920 r. - od przybycia na Górny Śląsk Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, poprzez ukazanie sposobów i efektów polskiej i niemieckiej kampanii plebiscytowej, a na przyczynach, przebiegu i skutkach II powstania śląskiego skończywszy.

Kampania plebiscytowa niemal całkowicie zdominowała życie Górnoślązaków sto lat temu. Walczono na czyny i słowa. Na ulicach górnośląskich miast rozgorzała swoista „wojna plakatowa” i „wojna gazetowa”. Na plakatach i w gazetach jedna i druga strona dyskredytowała przeciwnika. Organizowano również liczne wiece i manifestacje poparcia dla polskiej lub niemieckiej strony. Wsparciem dla działań polskiego i niemieckiego obozu były organizacje konspiracyjne - Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska oraz Kampforganization Oberschlesien.

Apogeum tej walki był wybuch II powstania śląskiego w sierpniu 1920 r. Dzięki niemu Polacy wywalczyli likwidację niemieckiej Policji Bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo) i powołanie w jej miejsce polsko-niemieckiej Policji Plebiscytowej (Abstimmungspolizei – Apo).

Wystawa opiera się na zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Opolu oraz Wojskowego Biura Historycznego Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.

Ekspozycja zorganizowana została dzięki finansowemu wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra 2020".

Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest Nowa Gazela Lokalna/ Lokalna 24.pl.

Korzystając z okazji informujemy, że w najbliższy wtorek, 20 października br., Muzeum Czynu Powstańczego zaprasza na spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem oraz Barbarą Szmatloch, autorami książki "Korfanty. Silna bestia". Początek o godzinie 13.00.

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe