piątek, 26 kwietnia 2024 01:25
Reklama
Reklama
Reklama

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przypomina o ważnych wydarzeniach sprzed 100 lat

Wczoraj (14 października) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej w ramach obchodów stulecia II powstania śląskiego. Towarzyszyć jej będzie program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych. W trakcie prezentacji wystawy organizowane będą bezpłatne lekcje muzealne oraz oprowadzania kuratorskie.
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przypomina o ważnych wydarzeniach sprzed 100 lat

Od 14 października do 30 listopada br. w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny prezentowana będzie wystawa „W cieniu kampanii plebiscytowej - rok 1920 na Górnym Śląsku”. Ekspozycja opowiada historię Górnego Śląska w 1920 r. - od przybycia na Górny Śląsk Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, poprzez ukazanie sposobów i efektów polskiej i niemieckiej kampanii plebiscytowej, a na przyczynach, przebiegu i skutkach II powstania śląskiego skończywszy.

Kampania plebiscytowa niemal całkowicie zdominowała życie Górnoślązaków sto lat temu. Walczono na czyny i słowa. Na ulicach górnośląskich miast rozgorzała swoista „wojna plakatowa” i „wojna gazetowa”. Na plakatach i w gazetach jedna i druga strona dyskredytowała przeciwnika. Organizowano również liczne wiece i manifestacje poparcia dla polskiej lub niemieckiej strony. Wsparciem dla działań polskiego i niemieckiego obozu były organizacje konspiracyjne - Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska oraz Kampforganization Oberschlesien.

Apogeum tej walki był wybuch II powstania śląskiego w sierpniu 1920 r. Dzięki niemu Polacy wywalczyli likwidację niemieckiej Policji Bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo) i powołanie w jej miejsce polsko-niemieckiej Policji Plebiscytowej (Abstimmungspolizei – Apo).

Wystawa opiera się na zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Opolu oraz Wojskowego Biura Historycznego Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.

Ekspozycja zorganizowana została dzięki finansowemu wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra 2020".

Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest Nowa Gazela Lokalna/ Lokalna 24.pl.

Korzystając z okazji informujemy, że w najbliższy wtorek, 20 października br., Muzeum Czynu Powstańczego zaprasza na spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem oraz Barbarą Szmatloch, autorami książki "Korfanty. Silna bestia". Początek o godzinie 13.00.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna