czwartek, 28 marca 2024 20:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przypomina o ważnych wydarzeniach sprzed 100 lat

Wczoraj (14 października) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej w ramach obchodów stulecia II powstania śląskiego. Towarzyszyć jej będzie program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych. W trakcie prezentacji wystawy organizowane będą bezpłatne lekcje muzealne oraz oprowadzania kuratorskie.
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przypomina o ważnych wydarzeniach sprzed 100 lat

Od 14 października do 30 listopada br. w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny prezentowana będzie wystawa „W cieniu kampanii plebiscytowej - rok 1920 na Górnym Śląsku”. Ekspozycja opowiada historię Górnego Śląska w 1920 r. - od przybycia na Górny Śląsk Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, poprzez ukazanie sposobów i efektów polskiej i niemieckiej kampanii plebiscytowej, a na przyczynach, przebiegu i skutkach II powstania śląskiego skończywszy.

Kampania plebiscytowa niemal całkowicie zdominowała życie Górnoślązaków sto lat temu. Walczono na czyny i słowa. Na ulicach górnośląskich miast rozgorzała swoista „wojna plakatowa” i „wojna gazetowa”. Na plakatach i w gazetach jedna i druga strona dyskredytowała przeciwnika. Organizowano również liczne wiece i manifestacje poparcia dla polskiej lub niemieckiej strony. Wsparciem dla działań polskiego i niemieckiego obozu były organizacje konspiracyjne - Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska oraz Kampforganization Oberschlesien.

Apogeum tej walki był wybuch II powstania śląskiego w sierpniu 1920 r. Dzięki niemu Polacy wywalczyli likwidację niemieckiej Policji Bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo) i powołanie w jej miejsce polsko-niemieckiej Policji Plebiscytowej (Abstimmungspolizei – Apo).

Wystawa opiera się na zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Opolu oraz Wojskowego Biura Historycznego Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.

Ekspozycja zorganizowana została dzięki finansowemu wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra 2020".

Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest Nowa Gazela Lokalna/ Lokalna 24.pl.

Korzystając z okazji informujemy, że w najbliższy wtorek, 20 października br., Muzeum Czynu Powstańczego zaprasza na spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem oraz Barbarą Szmatloch, autorami książki "Korfanty. Silna bestia". Początek o godzinie 13.00.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: żurTreść komentarza: na pewno jakiś pisowiecData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy palili żur. Ktoś wezwał straż pożarną. WIDEO
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna