W przyszłym tygodniu grozi nam nawet 15-20 tys. zakażeń dziennie! Być może będą nas też leczyć lekarze z zagranicy

  • 19.10.2020, 18:16 (aktualizacja 19.10.2020, 19:00)
  • Źródło: Ministerstwo Zdrowia
W przyszłym tygodniu grozi nam nawet 15-20 tys. zakażeń dziennie! Być… foto. Min. Zdrowia
Koronawirus w dalszym ciągu doświadcza polską służbę zdrowia. O zmianach związanych z walką z wirusem SARS-CoV-2 mówili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski oraz rzecznik rządu Piotr Müeller.

- Wkrótce możemy spodziewać się nawet kilkunastu tysięcy zakażeń dziennie. Ten wzrost nie zahamował. On przez weekend zawsze jest mniejszy. Możemy spodziewać się, że w przyszły tydzień wejdziemy z liczbą nawet 15-20 tysięcy zakażeń - podkreślił Adam Niedzielski, dodając, że obecnie zajętych jest 60 proc. łóżek szpitalnych w skali kraju. Niektóre szpitale powiatowe będą zajmowały się tylko i wyłącznie walką z koronawirusem.

- Obecnie mamy w kraju ok. 15 tysięcy łóżek „covidowych”. W tej chwili zajętych jest 60 proc. z nich, czyli około 8 tysięcy. - mówił minister zdrowia. - Do walki z koronawirusem konieczna będzie pomoc prywatnej opieki zdrowotnej. Do środy opracowana zostanie lista szpitali prywatnych, które przygotują odpowiednią liczbę łóżek covidowych - podkreślił Niedzielski.

Dziś na ten temat rozpoczęły się konsultacje z przedstawicielami komercyjnego sektora medycznego. Prywatne firmy medyczne uruchomią 1000 nowych łóżek „covidowych” i  mają mieć takie same stawki, jakie dziś dostają za pacjentów „covidowych” placówki publiczne.

Minister zdrowia potwierdził wcześniejsze informacje o zwiększaniu liczby łóżek „covidowych” w szpitalach wojewódzkich oraz powiatowych, a także te dotyczące budowy szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie już w weekend rozpoczęły się prace przygotowawcze. Zostanie on uruchomiony w ciągu tygodnia. Pierwszy szpital tymczasowy w Polsce miałby przyjąć co najmniej 500 pacjentów z COVID-19.

Szpitali tymczasowych będzie jednak więcej. Jak zapowiedział minister Niedzielski, podobne lecznice mają powstać we wszystkich miastach wojewódzkich. Najpilniejsze potrzeby dotyczą takich ośrodków jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Łódź oraz Katowice.

Według informacji podanych przez portal Interia w Krakowie szpital tymczasowy mógłby powstać w hali Expo Kraków, w Gdańsku - w Międzynarodowych Targach Gdańskich, w Poznaniu - w Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Katowicach - w Centrum Targowym FairExpo, a w Lublinie - w Targach Lublin.

- W tym pakiecie ustawowym jest wiele rozwiązań. Mamy też uzgodniony tryb zasilenia naszego personelu lekarzami z zagranicy, który pozwoli wzmocnić nasz system. Będziemy pilnowali, żeby dopuszczenie ich do naszego rynku miało charakter jakościowy - mówił na konferencji szef resortu zdrowia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe