wtorek, 19 marca 2024 09:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podsumowanie - jak pracował zbiornik Racibórz Dolny?

Gdy emocje związane z zagrożeniem powodziowym już opadły, czas na dokonanie podsumowania. PGW Wody Polskie opublikowały właśnie informacje dotyczące pracy zbiornika Racibórz Dolny, który przeszedł swój chrzest bojowy i został po raz pierwszy uruchomiony w zeszłą środę.
  • Źródło: PGW Wody Polskie
Podsumowanie  - jak pracował zbiornik Racibórz Dolny?

Autor: foto: FB Wody Polskie (Czeska Fotografia)

Zbiornik Racibórz Dolny zretencjonował około 50 mln m3 wody. Rezerwa zbiornika wynosi ok. 135 mln m3. Redukcja fali wezbraniowej w momencie kulminacji wyniosła około 30%, wpływając na poprawę bezpieczeństwa terenów usytuowanych poniżej zbiornika. Rezerwa powodziowa, którą dysponuje zbiornik wynosi aż 75%. Ale zacznijmy od samego początku.

Piętrzenie wody w zbiorniku Racibórz Dolny rozpoczęło się 14 października, ok. godz. 15:30. Do godziny 09:00 dnia 19 października 2020 r. zbiornik zretencjonował około 45 mln m3 wody, przy rezerwie powodziowej 140 mln m3. Maksymalnie polder wypełniony był w około 27% (50,5 mln m3). W trakcie magazynowania wody nastąpiło także zmniejszenie fali powodziowej. W momencie kulminacji redukcja wyniosła około 30%. Aktualnie zbiornik posiada około 75% rezerwy.

Wraz ze zbiornikiem Racibórz współpracował także polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3. Część sterowalna zbiornika obecnie jest zamknięta - woda jest maksymalnie spiętrzona (w stosunku do rzędnej wody w korycie), przez co woda w korycie Odry opada. Aktualnie zbiornik zretencjonował około 8 mln m3 (maksymalnie było to 17 mln m3, czyli 31% pojemności polderu) - zgromadzona woda spływa z części niesterowalnej.

Fala wezbraniowa

Posterunek wodowskazowy Racibórz-Miedonia w zlewni Górnej Odry w dniu 14 października o godz. 16.00 wskazywał rzędną: ok. 715 cm, przepływ ok. 767 m3/s. Fala powodziowa została ścięta przez zbiornik Racibórz Dolny i Polder Buków. Maksymalny dopływ do zbiornika Racibórz Dolny wynosił 868 m3/s. Kulminacja fali wezbraniowej zaczęła opuszczać teren działania RZGW w Gliwicach (wodowskaz Ujście Nysy Kłodzkiej) w godzinach porannych 17 października 2020 r. Fala została wymiernie spłaszczona i uległa wydłużeniu, dzięki działaniu zbiornika Racibórz Dolny.

Woda na stacjach wodowskazowych w zlewni Górnej Odry opada, bądź się stabilizuje po przejściu wezbrania. Aktualnie przekroczonych jest: 11 stanów ostrzegawczych i 6 stanów alarmowych.

Zbiorniki w zlewni Górnej Odry będące w administracji RZGW w Gliwicach ścięły szczyty fal wezbraniowych na poszczególnych rzekach. Trwa odbudowa rezerwy na zbiornikach poprzez zwiększone (dalej trwające) zrzuty wody.

W ciągu 6 dni (od 14.10.2020 do 19.10.2020) praca zbiornika Racibórz Dolny umożliwiła ochronę wielu miejscowości przed zalaniem. Wśród nich były m.in.: Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Koźle, Brzeźce, Obrowiec, dzielnica Otmęt w Krapkowicach, Sławice, Żelazna, a także miasto Brzeg. Dodatkowo spłaszczenie fali wezbraniowej uchroniło przed zalaniem oczyszczalni ścieków w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Praca zbiornika Racibórz Dolny to historyczny moment - po raz pierwszy największy obiekt hydrotechniczny w Polsce sprawił, że Wody Polskie systemowo mogły sterować wodą w Dorzeczu Górnej Odry, wywierając czynny wpływ na terenie zlewni, również poprzez pracę zbiorników Nysa i Otmuchów. Wezbranie podobne do obecnego miało miejsce poprzednio w październiku w 1936 r. - czytamy na stronie PGW Wody Polskie.

Aktualna sytuacja

Na dziś (20 października) w regionie Górnej Odry wodowskazy cały czas wskazują przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych, ale tendencja rosnąca występuje jedynie na wodowskazie Racibórz-Miedonia.

Stany alarmowe na Odrze występują w Krzyżanowicach, Raciborzu-Miedoni, Krapkowicach, Karłowicach oraz na Ujściu Nysy Kłodzkiej. Stany ostrzegawcze odnotowano w Chałupkach, Branicach, Koźlu, Opolu-Groszowicach, na wodowskazie Krzywa Góra oraz Domaradz.

W powiecie głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, opolskim, brzeskim oraz w mieście Opolu cały czas obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ojoj ! 22.10.2020 23:12
Ewka to nie kafeteria ani pudelek . Nikt tu się jeszcze nie obraził oprócz ciebie. To ty bidulko dzisiaj nie zaśniesz od tych emocji !

Ewka 22.10.2020 21:45
Jeszcze niedawno tacy jak gorszy sort wieszczyli że zbiornik się rozsypie lub rozpłynie. Jak się okazało że nic takiego się nie stało i funjconuje bez problemów, to forsuje się kolejne teorie i obraża wszystkich dookoła.

GaBa 22.10.2020 05:27
Poniektórym się wydaje, że jedyną rzeką w regionie jest Odra. Między zbiornikiem w Raciborzu a Koźlem jest kilka całkiem sporych dopływów. I to głównie one spowodowały te lokalne podtopienia.

potwierdzam 21.10.2020 19:38
Gorszy sort dobrze napisał i na dodatek napisał prawdę . Za późno zaczęto łapać wodę w zbiorniku ! Tym bardziej że chwalono się ile to jeszcze milionów metrów rezerwy zostało ! A pan Zaskoczony nie napisał nic na temat . Sam miałem już wodę w piwnicy i rozumiem o co chodziło koledze z gorszego sortu . Nieboczowy nie po to się przesiedlało , żeby ludziom nie tylko ziemniaki w piwnicach zalewało , ale też drogie piece co z elektronicznymi sterownikami czy pellet lub inny majatek.

Zaskoczony 21.10.2020 12:50
Gorszy sort. Przykre jest to co piszesz. Większych bredni już dawno nie czytałem. Taka tania prowokacja z twojej strony. Pytanie tylko czemu i komu ma ona służyć? Zresztą można się domyślić.

Oscar 21.10.2020 09:53
Zgadzam się z Tobą. Zamiast się cieszyć, że tylko kartofle w piwnicy zalało a nie cały dobytek do Szczecina popłynął to ludzie marudzą. Najwyraźniej podobało im się jak w 97r. strażacy ich z dachów domów ściągali i za tym tęsknią, wtedy piwnice ich nie obchodziły. A wciskanie wszędzie polityki to już jakaś choroba narodowa tak jak ciągłe marudzenie.

Polak 21.10.2020 03:00
Jak czytam takie komentarze to widzę że nieważne czy PISowcy czy KODowcy po prostu niektórzy ludzie w tym kraju rodzą się idio...mi. Bo jak nazwać ludzi którzy myślą że czekaliśmy 20 lat i wydane zostały miliardy złotych tylko po to żeby im piwnic nie zalewało. Trzeba pamietac , że taki zbiornik ma swoją pojemność a na spuszczanie z niego zgromadzonej wody potrzeba znacznie więcej czasu niż jego napełnianie. Swoją funkcję spełnił, powodzi nie było, a po takich komentarzach widać jak ten kraj jest podzielony i jak wszystkie nasze bolączki sprowadzamy do polityki . Żałosne.

gorszy sort 20.10.2020 14:31
Łaskawie uruchomili zbiornik , jak już w Koźlu ludzie mieli wodę w piwnicach i na niżej położonych posesjach . Co najmniej o dwa dni się spóźnili ! Na co oni czekali ? Aż prezes łaskawie zezwoli na uratowanie ukrytej opcji niemieckiej ?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dlaczego tylko jeden gabinet udziela świadczeń. Zawsze w mieście były 3 albo 4Data dodania komentarza: 19.03.2024, 09:00Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle wysyła na badaniaAutor komentarza: koziołTreść komentarza: Jargieło był w SLD ale teraz lepiej mu się wałki kręci z PO i KO społecznikami którzy po przeszło 30 lat zajmują społeczne stanowiska w mieszkaniowe tam gdzie kasa szerokim nurtem płynie i jest co kraść stołki w nich rodziną obsadzone mafia krora, dba tylko o swój interes nie o ludzi w mieście im mówimy paData dodania komentarza: 19.03.2024, 03:37Źródło komentarza: Inauguracja kampanii wyborczej Sabiny Nowosielskiej. Lista kandydatówAutor komentarza: LolTreść komentarza: U Hołownia za miejsce jeden się płaci 20 tys a, tu ile.. nie stać było opłacić haraczu z kosmetycznego biznesu i być 1 na liścieData dodania komentarza: 19.03.2024, 03:19Źródło komentarza: Agness Dąbrowska startuje do rady powiatuAutor komentarza: gośćTreść komentarza: A może wystarczy je ocieplić porządnie dachy fundamenty bo tego też nie robią ale od kzdegm małego bloku np 15 mieszkań miasto bierze ok 10 tys rocznie na swoje pensjeData dodania komentarza: 19.03.2024, 03:12Źródło komentarza: Prezydent Kędzierzyna-Koźla o rozwoju mieszkalnictwaAutor komentarza: hahaTreść komentarza: uchodźca z AfrykiData dodania komentarza: 19.03.2024, 03:09Źródło komentarza: Prezydent Kędzierzyna-Koźla o rozwoju mieszkalnictwaAutor komentarza: ITreść komentarza: No i gitara więcej takich kontroli miej aaut na ulicachData dodania komentarza: 18.03.2024, 23:20Źródło komentarza: Miał 1,7 promila. Stracił prawo jazdy i samochód
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna