Cała Polska jest już czerwoną strefą. Nasze życie zmieni się jeszcze bardziej

  • 23.10.2020, 12:17 (aktualizacja 23.10.2020, 13:04)
  • Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Cała Polska jest już czerwoną strefą. Nasze życie zmieni się jeszcze bardziej foto: Ministerstwo Zdrowia
To było do przewidzenia. Czerwona strefa zostaje rozciągnięta na cały kraj. Zostaje również wprowadzony zakaz spotykania się w grupie powyżej 5 osób. Rząd zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia o pozostanie w domach. Z myślą o nich zostanie uruchomiony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

•    objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych - (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
•    w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
•    zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów;
•    zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
•    max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
•    ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia - z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych obowiązuje limit 1 osoba na 7 m2.

Ograniczenia dotyczą także transportu publicznego. Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej dla danego pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Wychodzenie z domu należy ograniczyć do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, który skontaktuje się z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jak pomagać?

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?
•    Zadzwoń na infolinię.
•    Wypełnij ankietę dostępną na stronie: http://www.wspierajseniora.pl
•    Przyjdź do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie - ich lista znajduje się na stronie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Okiem polityków

- Niestety sytuacja nadal jest niedobra i dynamiczna. Dziś nastąpił kolejny przyrost liczby osób zakażonych. Również liczba zgonów jest wysoka i nasze działania muszą być bardzo zdecydowane. Bardzo nas niepokoi tempo przyrostu, musimy go zahamować - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki podkreślając, że liczba zachorowań w Polsce jest bardzo podobna do tej, którą odnotowano w Europie. Przyznał, że wiele krajów decyduje się na lockdown. Premier zapowiedział, że nowe obostrzenia przyniosą skutek za 10-14 dni.

- W przypadku, gdyby nie zadziałały, będziemy dokonywali dalszego zamknięcia dziedzin życia - przyznał premier Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że efekty obostrzeń przychodzą z opóźnieniem, a najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią, jest nasza postawa - dezynfekcja, stosowanie dystansu, noszenie maseczki.

- W tym tygodniu przesądzi się, czy wzrost zakażeń dalej będzie wykładniczy. Na razie spełniają się czarne scenariusze. Jeżeli nie zahamujemy rozwoju pandemii to w przyszłym tygodniu będziemy odnotowywać zakażenia na poziomie 20-25 tys. Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować rozwój pandemii. Podejmujemy wszystkie możliwe działania, aby rozbudowywać infrastrukturę szpitalną na poziomie powiatowym. Współpracujemy także z sektorem prywatnym. Jednak infrastruktury nie da się rozbudowywać w nieskończoność, chodzi przede wszystkim o kadrę medyczną. Przygotowaliśmy rozwiązanie, które wczoraj w Sejm zostało zaakceptowane. Liczę, że Senat również prędko uchwali zaproponowane przepisy - dodał minister Niedzielski.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe