Kędzierzynianie pamiętają o grobach bohaterów

  • 30.10.2020, 13:10
  • A
Kędzierzynianie pamiętają o grobach bohaterów Foto: SPKK
Blisko 120 mogił żołnierzy Armii Krajowej, powstańców śląskich, powstańców warszawskich oraz żołnierzy walczących pod Monte Cassino, upamiętnili członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, kibice Chemika oraz osoby zrzeszone w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Jedni bronili swojej ziemi przed Niemcami, inni byli żołnierzami wyklętymi przez komunistów, jeszcze inni chronili swoich bliskich przed ukraińskimi szowinistami. Chcemy dziś upamiętnić wszystkich bohaterów, którzy związali swoje życie z naszym regionem - mówi Krzysztof Marcinkiewicz ze Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle. - I nie chodzi tu tylko o powiat kędzierzyńsko-kozielski, gdyż w ramach akcji odwiedziliśmy także Kluczbork, Olesno, czy Praszkę. Nasza praca odbiła się echem w całym województwie, a w pomoc zaangażowali się wolontariusze nawet z Zawadzkiego.

Na każdym grobie zawiązana została wstążka w barwach narodowych, a także zapalone białe i czerwone znicze. Organizatorzy zadbali o to, żeby najbardziej zapomniane mogiły zostały wyczyszczone. Na ten cel zostały wykorzystane środki z dotacji z Narodowego Instytutu Wolności, a także kwesty, jaką Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przeprowadziło 1 listopada 2019 pod lokalnymi cmentarzami.

- Ze środków uzyskanych z ubiegłorocznej zbiórki wyremontowaliśmy kilka mogił, zakupiliśmy znicze i sprzęt do czyszczenia nagrobków. Chyba najważniejszym wydatkiem była myjka ciśnieniowa, dzięki której udało nam się solidnie oczyścić mogiłę powstańczą w rezerwacie Boże Oko koło Czarnocina. Sprzęt sprawdził się doskonale i z pewnością zostanie wykorzystany przy naszych kolejnych pracach. Szkoda tylko, że musimy wyręczać samorządy, które zapominają o tych mogiłach - dodał Krzysztof Marcinkiewicz.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju w tym roku członkowie stowarzyszenia nie będą prowadzili kwesty na miejskich cmentarzach.

A

Zdjęcia (19)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe