Przekształcenia w kozielskim szpitalu. Jak będzie funkcjonowała opieka medyczna?

 • 30.10.2020, 16:45
 • Źródło: SP ZOZ
Przekształcenia w kozielskim szpitalu. Jak będzie funkcjonowała opieka medyczna?
Decyzją Wojewody Opolskiego z dnia 27 października (dostarczoną 28 października) 2020 br. SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu od dnia 2 listopada 2020 br. będzie całkowicie realizował zabezpieczenie medyczne przewidziane dla II i III poziomu szpitali przeznaczonych do walki z epidemią koronawirusa. Decyzja przewiduje utworzenie 280 łóżek przeznaczonych tylko dla pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2.

Komunikat o przekształceniu szpitala w Kędzierzynie-Koźlu wydany przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej:

28 października br. w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy z biura Wojewody Opolskiego trudną dla nas decyzję o ponownej zmianie naszego charakteru pracy. Z wykonalnością od dnia 2 listopada br. (poniedziałek) będziemy stanowili zabezpieczenie medyczne na II i III poziomie według zasad ustalonych przez Ministra Zdrowia. Zostaliśmy zobligowani do rozszerzenia bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2 do liczby 280, co stanowi prawie cały zasób szpitala w obiekcie w Koźlu. Z czego wynika, że:
- 200 z tych łóżek przeznaczonych dla Pacjentów dla których główną przyczyną hospitalizacji jest koronawirus.
- 60 dla osób z innymi schorzeniami wymagającymi leczenia specjalistycznego oraz zainfekowanych koronawirusem.
- 20 łóżek ma być przeznaczonych na łóżka intensywnej terapii dla osób zainfekowa-nych SARS-CoV-2.

 • Z uwagi na otoczenie szczególną troską najmłodszych i najstarszych Pacjentów oraz Pacjentów po przebytej infekcji koronawirusowej z przekształcenia wyłączonymi pozostają oddziały: Pediatrii, zlokalizowany w osobnym budynku w Koźlu oraz Geriatryczny i Pulmonologiczny umiejscowione przy ul. Judyma w Kędzierzynie-Koźlu.
 • Wszyscy nasi Pacjenci przebywający obecnie na oddziałach specjalistycznych, a którym stan zdrowia pozwala na bezpieczny pobyt w domu zostaną wypisani do domów.
 • Pacjenci, których stan zdrowia wymaga kontynuowania leczenia zostaną przeniesieni do dnia 1 listopada br. do wybranych ośrodków zgodnie z profilem leczenia - działania te podejmowane są na podstawie bieżących informacji i zaleceń lekarskich, więc nie możemy określić głównego kierunku relokacji.
 • Szpitalny Oddział Ratunkowy od 2 listopada br. będzie dedykowany wyłącznie Pacjentom z rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
 • Tak jak w pierwszej fali - wiosennej - Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna wraca do lokalizacji na ul. Judyma 4 w godzinach dokładnie takich, jak funkcjonowała w obiekcie w Koźlu (w dni powszednie od 18.00, w dni wolne całodobowo). Nastąpi to od 2 listopada br.
 • Do dyspozycji Pacjentów 2 listopada br. oddane zostanie ambulatorium urazowo-ortopedyczne zlokalizowane w naszej przychodni przy ul. 24 kwietnia 7. Będzie ono funkcjonowało w godzinach od 15.00 do 23.00 w dni powszednie oraz od 7.00 - 23.00 w dni wolne od pracy.
 • W chwili obecnej poradnie specjalistyczne pracują normalnie i taki stan będziemy starali się utrzymać po 2 listopada br.
 • Prace nad ponownym przekształceniem placówki rozpoczęliśmy niezwłocznie od momentu otrzymania decyzji. Proces ten wymaga jednak znacznego zaangażowania zarówno personelu, i tak już bardzo zmęczonego sytuacją, jak i pomocy firm zewnętrznych. Większość obiektu była już przygotowana do zmian. Obecnie wprowadzamy zmiany organizacyjne na oddziałach i prowadzimy prace doprowadzenia tlenu na dwóch oddziałach oraz tworzymy dodatkowe śluzy separacyjne.
 • Personel który będzie opiekował się Pacjentami jest prawie wyłącznie personelem SP ZOZ-u w Kędzierzynie-Koźlu.
 • Jeśli chodzi o sytuację na oddziale OIOM jest ona bardzo dynamiczna i dziś rano przebywało na nim 16 Pacjentów, z ogólnej liczby 121 wszystkich hospitalizowanych (47 na II poziomie, 58 na III poziomie). W chwili obecnej (na godz. 12.00 - 30.10.2020 r.) nie mamy możliwości podłączenia kolejnego pacjenta.
 • Z początkiem tygodnia chcemy otworzyć dodatkowy punkt poboru wymazów w systemie tzw. „drive-thru”. Punkt ma być zlokalizowany Azotach obok hali sportowej/Wodnego oKKa. Będziemy o nim informowali w dodatkowych komunikatach. Pobrane wymazy będą trafiać do naszej Pracowni Biologii Molekularnej.
 • W naszym punkcie pobierania wymazów w Koźlu - obecnie zlokalizowanym w kontenerze na parkingu przyszpitalnym wymazy pobierają pracownicy SP ZOZ-u oraz wojskowi ratownicy medyczni. Prawdopodobnie tak samo będzie w punkcie w Azotach.
 • Całość przekształcenia dokonujemy i koordynujemy własnymi siłami. Działamy profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem całego zespołu przy wsparciu Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.

- Dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu pozostaje otwarty oddział pediatryczny - był to dla nas priorytet w obecnie trudnej sytuacji. Podobnie będzie funkcjonował oddział geriatryczny w Kędzierzynie w niezmieniony sposób. Jako, że schorzenia covidowe pozostawiają swój ślad na układzie oddechowym - więc ci pacjenci mogą wymagać dodatkowego leczenia pulmunologicznego - jest to także czas kiedy schorzeń układu oddechowe-go może być więcej - dlatego ten oddział (pulmonologiczny) chcemy zabezpieczyć. Poradnie i przychodnie specjalistyczne działają normalnie – podkreśla Jacek Mazur, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Kędzierzynie-Koźlu i dodaje: - apeluję do wszystkich państwa o zakładanie prawidłowe maseczek, o zachowywanie dystansu. Dezynfekujmy ręce, zachowujmy się odpowiedzialnie. Niech takie zachowania nie spotykają się z negatywnymi reakcjami części osób. Szanujmy siebie i swoje zdrowie nawzajem!

Źródło: SP ZOZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe