czwartek, 25 kwietnia 2024 16:22
Reklama
Reklama
Reklama

Element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Żydowski cmentarz w Dębowej odzyskuje blask

Wiele dobrego działo się w ostatnim czasie na cmentarzu żydowskim w Dębowej w gminie Reńska Wieś. Trzy macewy wróciły na swoje miejsce, wolontariusze oczyszczali nagrobki, miejsce pamięci odgrodził płot. A to i tak nie wszystko.
Element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Żydowski cmentarz w Dębowej odzyskuje blask

Autor: Fot. archiwum prywatne

W ostatnich latach przyroda całkowicie zawładnęła tym miejscem, sprawiając, że stał się niedostępny i nie identyfikowalny dla osób przechodzących obok.

Staraniem władz gminy, która jest gospodarzem cmentarza, zabezpieczono i przywrócono je pamięci. Na początku roku usunięto zarośla oraz połamane i zniszczone drzewa. Dalsze prace trwają.

Wiele osób i podmiotów zaangażowało się w zmianę wizualną cmentarza. Dzięki grantowi ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce z siedzibą w Warszawie, środkom gminy i hojności firmy Betafence z Kotlarni teren uporządkowano i ogrodzono. Montaż płotu przez firmę Mietex z Reńskiej Wsi był możliwy dzięki dotacji pozyskanej ze stołecznego stowarzyszenia w ramach naboru wniosków na 2020 r. o dofinansowanie działań związanych z zachowaniem i utrwalaniem pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę działania.

Na swoje miejsce wróciły trzy odnalezione macewy. Przekazała je 19 października Małgorzata Płoszaj. Jak informuje na swoim Facebooku ta pasjonatka historii rybnickich Żydów i autorka strony Szuflada Małgosi, macewy ponad dwa lata temu odnaleziono w rybnickiej dzielnicy Gotartowice. Miały kiedyś zostać skradzione, zabrane bądź odkupione z Dębowej przez mieszkańca Rybnika.

"Macewy stały najpierw w moim ogrodzie, potem znalazły przystań w Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, a następnie dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Blechhammer - 1944 trafiły do Muzeum Ziemi Kozielskiej. Tam stały do momentu, gdy niezwykle zaangażowany samorządowiec, rozumiejący i czujący, czym jest dziedzictwo Żydów górnośląskich - wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora przejął je pod swoją opiekę" - czytamy na facebookowym profilu Małgorzaty Płoszaj.

Kilkuosobowa grupa wolontariuszy "Anioły z Reńskiej Szkoły", działająca pod opieką Sabiny Górskiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reńskiej Wsi, pod koniec października odwiedziła cmentarz, by przeprowadzić tam prace porządkowe. W ich trakcie udało się odsłonić i oczyścić kolejne nagrobki, a także odczytać napisy na nich.

Na początku listopada, przed rocznicą Nocy Kryształowej (9/10 listopada 1938 r.) na płocie zawisną trzy tablice edukacyjno-informacyjne na temat lokalnej społeczności żydowskiej i historii cmentarza. W tym samym czasie ze środków gminnych w nakładzie tysiąca sztuk zostanie wydana ulotka poświęcona temu miejscu.

Kirkut w Dębowej powstał w 1814 r. i był miejscem spoczynku Żydów z Koźla i okolicznych miejscowości do czasów nazistowskich. Po II wojnie światowej popadł w zapomnienie. Później stał się własnością gminy Reńska Wieś, która prowadziła na nim od czasu do czasu prace porządkowe.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: Miru$Treść komentarza: A może by tak powiedzieli jak to się żyło wierchuszce solidarności za czasów pisu na wysokich stanowiskach? Może by tak przytoczyli sytuację ich działaczy w Poznaniu i Łodzi co tam się działoData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:46Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: PatriotaTreść komentarza: 😂 To co się dzieje mój drogi to jest efekt władzy PIS-u grupa azoty pod ich władzą wpadła w dziwne problemy finansowe, to za ich rządów Orlen chciał przejąć jeden oddział w Puławach albo Policach nie pamiętam teraz dokładnie.... Więc jeśli pretensje to tylko do Pana Jarosława. To za ich rządów Grupa Azoty podpisała niekorzystne finansowo warunki na dostarczanie gazu, i teraz przeplacaja i będę to robić jeszcze przez długi czas,Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:00Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: babciaTreść komentarza: Miasto kurczy się, a Koźle wyparowuje. Do innego przedszkola? Za moment w innym przedszkolu będzie tak samo. Cóż, wazny nie jest człowiek, ktory tu jeszcze chce mieszkać. Tak jak wron ( bo można odjechać), tak urząd nie widzi ludzi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:27Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problemAutor komentarza: spryciulaTreść komentarza: Nie pożyczaj, zły obyczaj :)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 06:07Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanych
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna