środa, 24 kwietnia 2024 13:49
Reklama
Reklama
Reklama

Element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Żydowski cmentarz w Dębowej odzyskuje blask

Wiele dobrego działo się w ostatnim czasie na cmentarzu żydowskim w Dębowej w gminie Reńska Wieś. Trzy macewy wróciły na swoje miejsce, wolontariusze oczyszczali nagrobki, miejsce pamięci odgrodził płot. A to i tak nie wszystko.
Element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Żydowski cmentarz w Dębowej odzyskuje blask

Autor: Fot. archiwum prywatne

W ostatnich latach przyroda całkowicie zawładnęła tym miejscem, sprawiając, że stał się niedostępny i nie identyfikowalny dla osób przechodzących obok.

Staraniem władz gminy, która jest gospodarzem cmentarza, zabezpieczono i przywrócono je pamięci. Na początku roku usunięto zarośla oraz połamane i zniszczone drzewa. Dalsze prace trwają.

Wiele osób i podmiotów zaangażowało się w zmianę wizualną cmentarza. Dzięki grantowi ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce z siedzibą w Warszawie, środkom gminy i hojności firmy Betafence z Kotlarni teren uporządkowano i ogrodzono. Montaż płotu przez firmę Mietex z Reńskiej Wsi był możliwy dzięki dotacji pozyskanej ze stołecznego stowarzyszenia w ramach naboru wniosków na 2020 r. o dofinansowanie działań związanych z zachowaniem i utrwalaniem pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę działania.

Na swoje miejsce wróciły trzy odnalezione macewy. Przekazała je 19 października Małgorzata Płoszaj. Jak informuje na swoim Facebooku ta pasjonatka historii rybnickich Żydów i autorka strony Szuflada Małgosi, macewy ponad dwa lata temu odnaleziono w rybnickiej dzielnicy Gotartowice. Miały kiedyś zostać skradzione, zabrane bądź odkupione z Dębowej przez mieszkańca Rybnika.

"Macewy stały najpierw w moim ogrodzie, potem znalazły przystań w Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, a następnie dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Blechhammer - 1944 trafiły do Muzeum Ziemi Kozielskiej. Tam stały do momentu, gdy niezwykle zaangażowany samorządowiec, rozumiejący i czujący, czym jest dziedzictwo Żydów górnośląskich - wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora przejął je pod swoją opiekę" - czytamy na facebookowym profilu Małgorzaty Płoszaj.

Kilkuosobowa grupa wolontariuszy "Anioły z Reńskiej Szkoły", działająca pod opieką Sabiny Górskiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reńskiej Wsi, pod koniec października odwiedziła cmentarz, by przeprowadzić tam prace porządkowe. W ich trakcie udało się odsłonić i oczyścić kolejne nagrobki, a także odczytać napisy na nich.

Na początku listopada, przed rocznicą Nocy Kryształowej (9/10 listopada 1938 r.) na płocie zawisną trzy tablice edukacyjno-informacyjne na temat lokalnej społeczności żydowskiej i historii cmentarza. W tym samym czasie ze środków gminnych w nakładzie tysiąca sztuk zostanie wydana ulotka poświęcona temu miejscu.

Kirkut w Dębowej powstał w 1814 r. i był miejscem spoczynku Żydów z Koźla i okolicznych miejscowości do czasów nazistowskich. Po II wojnie światowej popadł w zapomnienie. Później stał się własnością gminy Reńska Wieś, która prowadziła na nim od czasu do czasu prace porządkowe.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jak my rządziliśmy to NIKT z PP nie musiał protestować, kraj był bogaty i dostatni. A teraz BIEDA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Grzeg.H.Treść komentarza: No tak, tyle, że oni na tym zarabiają i to sporo.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Za PiS-u nie przyjmowano pracowników ,ponieważ za śmieciówkę nie było chętnych.Tak, dokładano, ale tony ulotek do doręczenia,czas pracy do 18.00-19.00.Punkty poczty to sklepiki typu szwarc,mydło i powidło.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:42Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Przez ostatnie lata,pracownicy poczty byli zwalniani,ale i bardzo źle opłacani. Brak doręczycieli powoduje,że pocztę kierowaną do mnie odbierałam / w ostatnich dwóch latach/ JEDEN raz na półtora miesiąca.Monitowałam u kierownika,pisałam skargi i zapytania do centrali i co??? Bez jakiejkolwiek odpowiedzi.Teraz panie doręczycielki zmieniają się średnio raz na kwartał.Nie rozumiem co do patologicznej sytuacji ciągnącej się od wielu lat ma Tusk.Jestem w stanie zrozumieć ,że to nie pani " ulubieniec", jednak należy trochę znaleźć się w temacie.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KazTreść komentarza: Brawo!Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Fabryka w Starym Koźlu rozpocznie produkcję już w majuAutor komentarza: spray na chwastyTreść komentarza: Trudno żebym oglądał antypolską pseudostację Tuskacz Vision Network czy jej klona NEOTVPO. Tak się dziwisz jakbyś się z choinki urwała.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 08:40Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna