piątek, 19 kwietnia 2024 15:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Żydowski cmentarz w Dębowej odzyskuje blask

Wiele dobrego działo się w ostatnim czasie na cmentarzu żydowskim w Dębowej w gminie Reńska Wieś. Trzy macewy wróciły na swoje miejsce, wolontariusze oczyszczali nagrobki, miejsce pamięci odgrodził płot. A to i tak nie wszystko.
Element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Żydowski cmentarz w Dębowej odzyskuje blask

Autor: Fot. archiwum prywatne

W ostatnich latach przyroda całkowicie zawładnęła tym miejscem, sprawiając, że stał się niedostępny i nie identyfikowalny dla osób przechodzących obok.

Staraniem władz gminy, która jest gospodarzem cmentarza, zabezpieczono i przywrócono je pamięci. Na początku roku usunięto zarośla oraz połamane i zniszczone drzewa. Dalsze prace trwają.

Wiele osób i podmiotów zaangażowało się w zmianę wizualną cmentarza. Dzięki grantowi ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce z siedzibą w Warszawie, środkom gminy i hojności firmy Betafence z Kotlarni teren uporządkowano i ogrodzono. Montaż płotu przez firmę Mietex z Reńskiej Wsi był możliwy dzięki dotacji pozyskanej ze stołecznego stowarzyszenia w ramach naboru wniosków na 2020 r. o dofinansowanie działań związanych z zachowaniem i utrwalaniem pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę działania.

Na swoje miejsce wróciły trzy odnalezione macewy. Przekazała je 19 października Małgorzata Płoszaj. Jak informuje na swoim Facebooku ta pasjonatka historii rybnickich Żydów i autorka strony Szuflada Małgosi, macewy ponad dwa lata temu odnaleziono w rybnickiej dzielnicy Gotartowice. Miały kiedyś zostać skradzione, zabrane bądź odkupione z Dębowej przez mieszkańca Rybnika.

"Macewy stały najpierw w moim ogrodzie, potem znalazły przystań w Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, a następnie dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Blechhammer - 1944 trafiły do Muzeum Ziemi Kozielskiej. Tam stały do momentu, gdy niezwykle zaangażowany samorządowiec, rozumiejący i czujący, czym jest dziedzictwo Żydów górnośląskich - wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora przejął je pod swoją opiekę" - czytamy na facebookowym profilu Małgorzaty Płoszaj.

Kilkuosobowa grupa wolontariuszy "Anioły z Reńskiej Szkoły", działająca pod opieką Sabiny Górskiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reńskiej Wsi, pod koniec października odwiedziła cmentarz, by przeprowadzić tam prace porządkowe. W ich trakcie udało się odsłonić i oczyścić kolejne nagrobki, a także odczytać napisy na nich.

Na początku listopada, przed rocznicą Nocy Kryształowej (9/10 listopada 1938 r.) na płocie zawisną trzy tablice edukacyjno-informacyjne na temat lokalnej społeczności żydowskiej i historii cmentarza. W tym samym czasie ze środków gminnych w nakładzie tysiąca sztuk zostanie wydana ulotka poświęcona temu miejscu.

Kirkut w Dębowej powstał w 1814 r. i był miejscem spoczynku Żydów z Koźla i okolicznych miejscowości do czasów nazistowskich. Po II wojnie światowej popadł w zapomnienie. Później stał się własnością gminy Reńska Wieś, która prowadziła na nim od czasu do czasu prace porządkowe.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: UPTreść komentarza: Brawo Justna ! Zdobywaj szczyty 💪Data dodania komentarza: 19.04.2024, 09:41Źródło komentarza: Najpierw uruchomiła placówkę oświatową, teraz otwiera Klinikę Kosmetologii Estetycznej i Terapii SkórAutor komentarza: loloTreść komentarza: Wy nie przepraszajcie tylko weźcie się do roboty .Za grubą kasę zgarniają i w głowach się poprzewracało .Data dodania komentarza: 19.04.2024, 08:19Źródło komentarza: Aleksander Śliwka przeprasza za słaby sezon Grupy Azoty ZAKSA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna