sobota, 20 kwietnia 2024 12:30
Reklama
Reklama
Reklama

Element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Żydowski cmentarz w Dębowej odzyskuje blask

Wiele dobrego działo się w ostatnim czasie na cmentarzu żydowskim w Dębowej w gminie Reńska Wieś. Trzy macewy wróciły na swoje miejsce, wolontariusze oczyszczali nagrobki, miejsce pamięci odgrodził płot. A to i tak nie wszystko.
Element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Żydowski cmentarz w Dębowej odzyskuje blask

Autor: Fot. archiwum prywatne

W ostatnich latach przyroda całkowicie zawładnęła tym miejscem, sprawiając, że stał się niedostępny i nie identyfikowalny dla osób przechodzących obok.

Staraniem władz gminy, która jest gospodarzem cmentarza, zabezpieczono i przywrócono je pamięci. Na początku roku usunięto zarośla oraz połamane i zniszczone drzewa. Dalsze prace trwają.

Wiele osób i podmiotów zaangażowało się w zmianę wizualną cmentarza. Dzięki grantowi ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce z siedzibą w Warszawie, środkom gminy i hojności firmy Betafence z Kotlarni teren uporządkowano i ogrodzono. Montaż płotu przez firmę Mietex z Reńskiej Wsi był możliwy dzięki dotacji pozyskanej ze stołecznego stowarzyszenia w ramach naboru wniosków na 2020 r. o dofinansowanie działań związanych z zachowaniem i utrwalaniem pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę działania.

Na swoje miejsce wróciły trzy odnalezione macewy. Przekazała je 19 października Małgorzata Płoszaj. Jak informuje na swoim Facebooku ta pasjonatka historii rybnickich Żydów i autorka strony Szuflada Małgosi, macewy ponad dwa lata temu odnaleziono w rybnickiej dzielnicy Gotartowice. Miały kiedyś zostać skradzione, zabrane bądź odkupione z Dębowej przez mieszkańca Rybnika.

"Macewy stały najpierw w moim ogrodzie, potem znalazły przystań w Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, a następnie dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Blechhammer - 1944 trafiły do Muzeum Ziemi Kozielskiej. Tam stały do momentu, gdy niezwykle zaangażowany samorządowiec, rozumiejący i czujący, czym jest dziedzictwo Żydów górnośląskich - wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora przejął je pod swoją opiekę" - czytamy na facebookowym profilu Małgorzaty Płoszaj.

Kilkuosobowa grupa wolontariuszy "Anioły z Reńskiej Szkoły", działająca pod opieką Sabiny Górskiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reńskiej Wsi, pod koniec października odwiedziła cmentarz, by przeprowadzić tam prace porządkowe. W ich trakcie udało się odsłonić i oczyścić kolejne nagrobki, a także odczytać napisy na nich.

Na początku listopada, przed rocznicą Nocy Kryształowej (9/10 listopada 1938 r.) na płocie zawisną trzy tablice edukacyjno-informacyjne na temat lokalnej społeczności żydowskiej i historii cmentarza. W tym samym czasie ze środków gminnych w nakładzie tysiąca sztuk zostanie wydana ulotka poświęcona temu miejscu.

Kirkut w Dębowej powstał w 1814 r. i był miejscem spoczynku Żydów z Koźla i okolicznych miejscowości do czasów nazistowskich. Po II wojnie światowej popadł w zapomnienie. Później stał się własnością gminy Reńska Wieś, która prowadziła na nim od czasu do czasu prace porządkowe.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Marek KutekTreść komentarza: Witam znałem osobiście AdMa Żuka proszę o kontakt zDymitremData dodania komentarza: 20.04.2024, 10:31Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Pan doktor Prokopczuk może jest specjalistą i to dobrym od serca jako mięśnia, ale dla człowieka serca, tego serca prawdziwego to nie ma. Materia większa od ducha. Przepłakałam przez jego "życzliwość" kilka godzin i dopiero miałam stres, i ciśnienie. Ale moje serce, to z mięśnia, wytrzymało. Może dobry lekarz ale człowiek bez serca.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:44Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: Wojciech RajchelTreść komentarza: Po co się kłócić o poparcie kandydatów ludzie! To takie proste... Zarząd Powiatowy Lewicy w Kędzierzynie-Koźlu miał prawo zadecydować o poparciu kandydata zgodnie ze statutem, gdyż podejmuje decyzje na obszarze powiatu zgodnie z art 39 e statutu, oskarżanie więc o jednostronne działanie Pana Andzeja Zębalę jest nie na miejscu bo Zarząd Powiatu jest organem statutowym , który działa zgodnie ze statutem kierując się wolą własną i głosem mieszkańców i decyzji nie tylko centralnej tylko realnego głosu tu organów z terenu. Jako szef Opzz popieram niezależną decyzję statutową i nie rozumiem ataku na Zarząd Rady Powiatu Lewicy w Kędzierzynie-Koźlu, zagranie wyborcze i polityczne jak dla mnie. Więc Andzej Zębala nie porządził się sam a Zarząd ma kompetencje statutowe do tego, co można owszem sprawdzić zanim się wywoła burzę. Każdy niech głosuje demokratycznie zgodnie z prawem po co takie rzeczy....pozdrawiamData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:22Źródło komentarza: Czy struktury Lewicy w Kędzierzynie zostaną rozwiązane?Autor komentarza: LewicowiecTreść komentarza: A co to ta nowa lewica? Kto w mieście? Ten Rajchel? On z Piaseckim trzyma, a w poprzednich wyborach z Marceliną się fotografował. Przegnać te farbowane lisy gdzie pieprz rośnie.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:40Źródło komentarza: Czy struktury Lewicy w Kędzierzynie zostaną rozwiązane?Autor komentarza: Skazany czy nie?Treść komentarza: Skazany czy nie?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: zasilanie ogródkówTreść komentarza: "zasilić ogródki w nowe roślinki." Czaicie? Zasilanie ogródków roślinkami, zer gutData dodania komentarza: 19.04.2024, 20:20Źródło komentarza: Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. ZDJĘCIA
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna