czwartek, 28 marca 2024 18:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W najbliższych dniach nie odwiedzimy grobów bliskich. To pierwszy taki zakaz w historii

Z uwagi na nasilającą się pandemię COVID-19 już od soboty 31 października do poniedziałku 2 listopada cmentarze w całym kraju będą zamknięte. Taką informację przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Obostrzenia nie dotyczą uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych. Po tej informacji, mimo opadów deszczu, na cmentarze udały się tłumy mieszkańców.
  • Źródło: MZ, KPRM
W najbliższych dniach nie odwiedzimy grobów bliskich. To pierwszy taki zakaz w historii

Premier Morawiecki rozpoczął konferencję, przyznając, że szybkie działania wiosną i latem dały nam pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale druga fala pandemii zmiotła to poczucie. Nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie.

- Ta druga fala jest groźniejsza od pierwszej i trzeba bardzo szybko reagować. Na pewno popełniono różne błędy. Również my w Polsce popełniliśmy błędy, ale musimy zachować stabilność i wrócić do jeszcze lepszej przewidywalności zachorowań. Dlatego podjęliśmy decyzję, że zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte. Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, aby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób - przekonywał premier. -Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, to pewnie w drugiej połowie listopada będzie można odwiedzić groby.

W związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni, zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Premier Morawiecki w szczególny sposób zaapelował do seniorów.

Drodzy rodzice, dziadkowie - to wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. To wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności, którą codziennie analizujemy. W przypadku osób powyżej 70 roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, aby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie. Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z dziećmi i młodzieżą, a jeśli już, to tylko w celu przekazania zakupów w reżimie sanitarnym i dystansie, bo od tego zależy wasze życie.

Wskazówki dla administracji i firm

Premier wspomniał też o dyrektywie dla administracji publicznej

- Wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, powinni pracować zdalnie. To też przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Mój apel kieruję również do przedsiębiorców i dyrektorów firm. Tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, zróbcie to. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa - dodał Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów nawiązał też do ostatnich wydarzeń w naszym kraju.

- Ostatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków – mówił, przekonując, że w listopadzie powinniśmy zostać w domach, aby obniżyć poziom zachorowań. - W grudniu mam nadzieję, że będziemy mogli już odmrażać te niektóre branże, a możliwe, że i pod koniec listopada.

Zapowiedziane szczepionki

Mateusz Morawiecki poinformował także, że odbył wczoraj spotkanie z Radą Europejską.

- Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki już w styczniu 2021 roku dla wszystkich tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Mam tu na myśli ludzi starszych i pracowników służb medycznych. Wszystko to na zasadzie dobrowolności. Później w kolejnych paru miesiącach szczepionka na koronawirusa ma być dostępna szerzej. Wpłaciliśmy kwotę do puli budżetu UE, aby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki - zakończył premier.

W konferencji prasowej uczestniczył też minister zdrowia Adam Niedzielski.

- To, co staramy się zrobić, aby te decyzje podejmować na bieżąco, to monitorowanie rozwoju pandemii. Jesteśmy w momencie, kiedy rzeczywiście w perspektywie tygodnia czy dwóch ten scenariusz stabilizacji, czyli optymistyczny, może się pojawić. Dlatego tak ważnym jest, abyśmy się odpowiedzialnie zachowywali. Dbajmy o to, aby zabezpieczyć się przed rozwojem pandemii koronawirusa. Nie wprowadzamy dodatkowych obostrzeń, bo w przyszłym tygodniu chcemy dokładnie przyjrzeć się rozwojowi pandemii.

Nowością, którą MZ będzie wprowadzało jest opieka na poziomie podstawowym u pacjentów skąpo i bezobjawowych. Chodzi o model opieki z użyciem pulsoksymetru.

- Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowa otrzyma pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy - tłumaczył Adam Niedzielski, wspominając też o zmianach w procesie prowadzenia kwarantanny. Współlokatorzy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu. Kwarantanna będzie miała charakter automatyczny. Jeśli ktoś ma współdomownika z dodatnim testem, to powinien on zostać w domu. Druga zmiana, przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku. Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Te zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii, której kolejną wersję przygotujemy w przyszłym tygodniu - zakończył minister zdrowia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: żurTreść komentarza: na pewno jakiś pisowiecData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy palili żur. Ktoś wezwał straż pożarną. WIDEO
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna