O czym czytali w gazetach mieszkańcy ziemi kozielskiej sto lat temu?

  • 12.11.2020, 18:03
  • Ł
Archiwum wycinków prasowych Instytutu Śląskiego
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ciekawy projekt przygotował Instytut Śląski w Opolu. W internetowym „Archiwum wycinków prasowych” znajdziemy informacje z polskich gazet na Śląsku sprzed stu lat. Wiele wycinków dotyczy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Archiwum dostępne jest bezpłatnie pod adresem: archiwum-prasy.instytutslaski.pl..

Katalog, który zawiera już ponad 13,5 tysięcy wycinków z gazet polskich na Śląsku z lat 1918-1921, cały czas jest uzupełniany. Z notatek dowiemy się m.in. o nastrojach społecznych w okresie plebiscytu, działaniach zbrojnych i politycznych w czasie powstań śląskich, a także innych wydarzeniach i tematach, którymi żyli Polacy w tamtym czasie.

Wszystkie wycinki dotyczą miejscowości na Śląsku, zostały tym miejscowościom przyporządkowane i oznaczone datą dzienną wydania gazety, z której pochodzą, a prosta wyszukiwarka, stanowiąca integralną część strony, umożliwia ich łatwe przeglądanie.

Spora ilość notek, pochodzących z takich tytułów prasowych jak: „Nowiny”, „Goniec Śląski”, „Górnoślązak” czy „Nowiny Codzienne” dotyczą miejscowości z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Archiwum ma przede wszystkim funkcję popularyzatorską.

- Chcemy ułatwić mieszkańcom regionu dostęp do źródeł historycznych, a wiążąc je z dokładnym czasem i miejscem, uczynić je jednocześnie bardziej przystępnymi i atrakcyjnymi. Będzie to z pewnością gratka dla pasjonatów historii lokalnej, autorów drzew genealogicznych, ale też np. samorządów, czy profesjonalnych historyków specjalizujących się w okresie plebiscytu i powstań śląskich – informuje Piotr Solga, asystent prasowy Instytutu Śląskiego.

Powstanie archiwum sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022, w ramach projektu „Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi”.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe