piątek, 19 kwietnia 2024 02:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O czym czytali w gazetach mieszkańcy ziemi kozielskiej sto lat temu?

Ciekawy projekt przygotował Instytut Śląski w Opolu. W internetowym „Archiwum wycinków prasowych” znajdziemy informacje z polskich gazet na Śląsku sprzed stu lat. Wiele wycinków dotyczy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Archiwum dostępne jest bezpłatnie pod adresem: archiwum-prasy.instytutslaski.pl..

Katalog, który zawiera już ponad 13,5 tysięcy wycinków z gazet polskich na Śląsku z lat 1918-1921, cały czas jest uzupełniany. Z notatek dowiemy się m.in. o nastrojach społecznych w okresie plebiscytu, działaniach zbrojnych i politycznych w czasie powstań śląskich, a także innych wydarzeniach i tematach, którymi żyli Polacy w tamtym czasie.

Wszystkie wycinki dotyczą miejscowości na Śląsku, zostały tym miejscowościom przyporządkowane i oznaczone datą dzienną wydania gazety, z której pochodzą, a prosta wyszukiwarka, stanowiąca integralną część strony, umożliwia ich łatwe przeglądanie.

Spora ilość notek, pochodzących z takich tytułów prasowych jak: „Nowiny”, „Goniec Śląski”, „Górnoślązak” czy „Nowiny Codzienne” dotyczą miejscowości z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Archiwum ma przede wszystkim funkcję popularyzatorską.

- Chcemy ułatwić mieszkańcom regionu dostęp do źródeł historycznych, a wiążąc je z dokładnym czasem i miejscem, uczynić je jednocześnie bardziej przystępnymi i atrakcyjnymi. Będzie to z pewnością gratka dla pasjonatów historii lokalnej, autorów drzew genealogicznych, ale też np. samorządów, czy profesjonalnych historyków specjalizujących się w okresie plebiscytu i powstań śląskich – informuje Piotr Solga, asystent prasowy Instytutu Śląskiego.

Powstanie archiwum sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022, w ramach projektu „Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: A..Treść komentarza: Kiepska lokalizacjaData dodania komentarza: 18.04.2024, 22:04Źródło komentarza: Baumit wybuduje fabrykę w pobliżu Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tulipan co Ty kurna opowiadasz, jest dokładnie odwrotnie, proszę nie pisz więcej po pijaku.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 21:54Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: JorgusTreść komentarza: Ja już robi daje odwrotne ogłoszenia na te numery telefonów że sprzedam mieszkanie i podaję ten numerData dodania komentarza: 18.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Skupują mieszkania, jak leci. Nawet te zadłużoneAutor komentarza: Siwy57Treść komentarza: Fajne info ,biorę 1kg baterii i jadę z Gdyni po sadzonki.....!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:46Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: EloTreść komentarza: zróbcie... może sam spróbuj zrobić? myśle że taka akcja nie dzieje się za darmo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:42Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: takTreść komentarza: Szkoda że tak późno pokazała się ta wiadomość . Przecież w Kędzierzynie istnieje filatelistyka . To marzenie wysłać listy , kartki takim pociągiem . Zadzwonię do szefa i poproszę o kontakt z szefem z klubem miłośników koleiData dodania komentarza: 18.04.2024, 14:22Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-Koźla
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna