piątek, 26 kwietnia 2024 00:24
Reklama
Reklama
Reklama

Porażające statystki śmiertelności. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Statystyki odnotowują rosnącą w zastraszającym tempie liczbę przypadków śmiertelnych. Oczywiście nie tylko z powodu COVID-19. Chorób jest przecież znacznie więcej. Jednakże utrudniony dostęp do specjalistów, mniej przeprowadzanych badań, a w konsekwencji brak postawionej we właściwym momencie diagnozy i należytego leczenia, sprawiają, że umiera nas coraz więcej. Najbliższe miesiące będą pod tym względem jeszcze trudniejsze.
Porażające statystki śmiertelności. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Przypomnijmy w środę 18 listopada przybyło 19 883 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Po gwałtownych wzrostach liczby zakażeń, od kilku dni dane pokazują pewną stabilizację. Niepokój budzi jednak rekordowo wysoka liczba zgonów. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarły 603 osoby zakażone koronawirusem, w tym 491 z powodu współistnienia COVID-19 z innych chorobami.

Analiz i opinii na temat umieralności Polaków pojawiło się w ostatnich dniach bardzo wiele. Łączy je jedno. Są wręcz alarmujące.  

Z informacji podanej przez money.pl. wynika, że aż 25 tys. Polaków umarło od początku listopada. Od 2 do 8 dnia listopada wszystkie Urzędy Stanu Cywilnego wystawiły rekordowe 16 tys. aktów zgonu. To o 113 proc. więcej niż zwykle o tej porze roku. Liczba ukrytych ofiar epidemii rośnie z każdym tygodniem. Według szacunków money.pl wynosi już 28 tys. osób. Jak wynika z długoterminowej analizy money.pl, od 36 tygodnia 2020 roku (czyli od 31 sierpnia) do dziś urzędy stanu cywilnego wystawiły ponad 112,1 tys. aktów zgonu. W ubiegłym roku w tym samym czasie było to 75 tys. aktów zgonu. Nadwyżka wynosi więc już 37,1 tys. Jednocześnie warto zauważyć, że od 31 sierpnia do dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o niespełna 8,3 tys. zgonów wywołanych COVID-19 i chorobami współistniejącymi. A to oznacza, że w Polsce mamy około 28 tys. ukrytych ofiar epidemii.

Z danych, które zdobył Polski Instytut Ekonomiczny, wynika, że najwyższy wzrost umieralności jest w grupie Polaków w wieku ponad 80 lat. Tutaj nadmierna liczba zgonów wynosi aż o 20 proc. więcej niż zwykle. W grupie wiekowej od 65 do 79 roku życia nadmierna umieralność wyniosła aż 18 proc.

Nie jest jednak tak, że umiera tylko o wiele więcej starszych osób. Umiera też więcej 30 i 40-latków. Z danych wynika, że od sierpnia do października umarło ich o 5 proc. więcej niż w ubiegłych latach. Nawet w grupie nastolatków i młodych osób widać nadmierną liczbę zgonów. Wśród grupy od 15 do 29 roku życia wynosi o 3 proc. więcej niż w minionych latach - zaznacza money.pl.

Wymknęła się spod kontroli

Z kolei portal Wirtualna Polska przytacza opinie eksperta który przekonuje, że epidemia już dawno wymknęła się spod kontroli, a oficjalnie publikowane dane są niepełne. Od kilku dni dobowe przyrosty zakażeń utrzymują się na stabilnym poziomie. Ministerstwo Zdrowia mówi o tym, że najgorsze za nami. Jednak eksperci studzą nadmierny optymizm.

W rozmowie z WP epidemiolog, specjalista chorób zakaźnych prof. Maria Gańczak - powołując się na prognozy opracowane w USA - ostrzega, że skutkiem zbyt chaotycznych i pospiesznych działań może być nawet 900 zgonów dziennie w połowie stycznia.

W jej opinii każde luzowanie obostrzeń odbije się w sposób drastyczny na sytuacji epidemiologicznej, szczególnie na liczbie zgonów.

„Jeśli będzie ono szybkie i obejmie wiele sektorów, wówczas możemy prognozować nawet 900 zgonów dziennie w połowie stycznia - wyjaśnia prof. Maria Gańczak,

Najgorzej od końca II WŚ?

„W ciągu ostatnich 4 tygodni liczba zgonów wzrosła o 45% w porównaniu do średniej tygodniowej liczby zgonów w 2019 roku. Największy wzrost widać wśród osób po 70 roku życia. Średnio wzrost o 56%. Co ciekawe, wśród najmłodszych, widać spadek. O ok 10%. Prawdopodobnie przez zamknięcie szkół. Średnia tygodniowa liczby zgonów w 2019: 7840. Średnia za ostatnie 4 tygodnie: 11 352. Najbardziej wzrost widać wśród osób w wieku 70-74 lata, +66%” - napisał 16 listopada na swoim Twitterze Rafał Mundry, absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz absolwent Institute of Banking University College Dublin.

 

 

 

Jeszcze 6 listopada Rafał Mundry sugerował, że październik 2020 był pod względem statystyk umieralności Polaków najgorszym miesiącem od II wojny światowej!

- W październiku wydano 47,6 tys. aktów zgonu. We wrześniu 2020 umarło 34 tys. osób  - informował Rafał Mundry.

Wszystko wskazuje na to, że listopad będzie pod tym względem jeszcze gorszy.

Opolszczyzna na czarno

Bardzo ciekawych analiz w postaci wizualizacji liczby osób zarażonych COVID-19 dokonał Piotr Tarnowski. Wykresy i wizualizacje w podziale na kraj, województwa i poszczególne powiaty są bardzo przejrzyste i dają wiele do myślenia. Autor nie zapomniał też o Europie.

Duży niepokój wzbudzały już jego analizy przedstawione 9 listopada na Twitterze, odnoszące się m.in. do naszego regionu. Wtórował mu Michał Rogalski:
 

 

Także z najświeższych danych przedstawionych przez Piotra Tarnowskiego, wynika, że średnia liczba potwierdzonych zakażeń w ciągu 7 dni (na 100 tys. mieszkańców) w przypadku części powiatów województwa opolskiego jest niezwykle wysoka. W gronie 23 powiatów z najwyższymi wskaźnikami zakażeń w Polsce, aż cztery znajdują się na Opolszczyźnie (powiat namysłowski - zajmuje obecnie 2 miejsce w kraju; powiat nyski - 4 miejsce; powiat głubczycki - 17 miejsce; powiat strzelecki - 23 miejsce). Powiat kędzierzyńsko-kozielski zajmuje obecnie 134 pozycję na tej liście. Niemniej jednak sytuacja w naszym regionie jest bardzo trudna, ponieważ w czołówce znajdują się też inne powiaty: prudnicki, kluczborski, krapkowicki i oleski, które w tym zestawieniu wyprzedzają jeszcze kędzierzyńsko-kozielski.

 

 

Zachęcamy do przestudiowania opracowań graficznych przygotowanych przez Piotra Tarnowskiego (mapy zostały wykonane w Tableau Public na podstawie danych autorstwa Michała Rogalskiego). Proszę kliknąć w poniższe linki:

Wizualizacje dla Polski i województw

Wizualizacje dla powiatów

Wizualizacje dla Europy

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna