Dyrektor MBP o nowych akcjach placówki

  • 19.11.2020, 12:52
  • Rafał Pulkowski
Dyrektor MBP o nowych akcjach placówki
Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu ogłosiła nową akcję czytelniczą pod hasłem "Uwalniamy książki z murów". Akcja umożliwia czytelnikom korzystanie ze zbiorów bibliotecznych oraz usługi ksero itp., bez wstępu do budynku, ale w drzwiach tzn. przed wejściem do budynku biblioteki.

Zdając sobie sprawę, że bez książek nie ma życia – biblioteka umożliwia korzystanie ze zbiorów w ograniczonym zakresie. Biblioteki będą zamknięte, ale książki uwalniane są z murów. Takie rozwiązanie rekomenduje również Biblioteka Narodowa.

- Wiemy, jak bardzo ważna jest dla wielu osób książka i dlatego umożliwiamy zamawianie i wypożyczanie zbiorów mimo zamkniętych drzwi bibliotek w ramach akcji "Uwalniamy książki z murów". Od 9 listopada można zamówić książki, audiobooki, filmy czy gry poprzez katalog online, telefonicznie lub mailowo i umówić się na odbiór zbiorów przed biblioteką, gdzie na specjalnym stanowisku zostają one pozostawione przez bibliotekarza. Jest to dogodna forma udostępniania zbiorów, ponieważ czytelnik może zgłosić się po zamówione materiały w odpowiadającym mu terminie, oczywiście w godzinach pracy biblioteki, ale jest to też forma bezpieczna, bo nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu bibliotekarza z czytelnikiem. Książki przechodzą kwarantannę, a bibliotekarze używają rękawiczek i maseczek, więc nie ma mowy o zagrożeniu. Czytelnicy szczególnie cenią sobie rozmowę z bibliotekarzem, który pomaga w doborze odpowiedniej lektury. Jest to nadal możliwe dzięki akcji „Książka na receptę”. Jesteśmy przekonani, że książki są lekarstwem dla duszy, co jest szczególnie ważne w tych trudnych czasach. Dlatego zapraszamy czytelników do kontaktu telefonicznego – nasi bibliotekarze doradzą i zaproponują książki zgodne z gustem i oczekiwaniami czytelników. Mimo że sytuacja wymusiła na nas inne funkcjonowanie, to w ubiegłym tygodniu - od 9 do 14 listopada zostało wypożyczonych niemal 2000 zbiorów, co jest dużym wynikiem a biblioteki w naszym mieście odwiedziło ponad 1200 osób. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i wypożyczenia. Znów możemy stwierdzić, iż czytelnicy w Kędzierzynie-Koźlu biją rekordy statystyczne - powiedziała Izabela Migocz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

 

"Książka na telefon". Jak to działa?

- czytelnik zamawia poprzez katalog on-line, telefonicznie, e-mailowo wybrane materiały biblioteczne: książki, filmy, audiobooki lub prasę,

- bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika ustala z nim termin odbioru na konkretną godzinę,

- bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,

- o omówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją np. na stoliku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty,

- zwracane zbiory podlegają kwarantannie na okres 3 dni,

- udostępnia się usługi: ksero, skanowanie, drukowanie,

- w okresie od 7 do 29 listopada 2020 r. odstępuje od pobierania opłat za przetrzymane zbiory.

 

"Książka na receptę".

Akcja towarzysząca "Uwalnianiu książek z murów".

Nie od dziś wiadomo, że książka jest najlepszym lekarstwem dla duszy, dlatego kolejną akcją jest "Książka na receptę".

Chcesz wypożyczyć książkę, ale nie masz wybranych tytułów? Nic straconego.

Zadzwoń do jednej z bibliotek, a po krótkiej konsultacji telefonicznej bibliotekarze doradzą w wyborze książki, następnie spakują ją i powiadomią kiedy będzie gotowa do odbioru.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe