Nasz samorząd nie skorzysta z tej opcji

  • 20.11.2020, 11:47
  • ANKO
Nasz samorząd nie skorzysta z tej opcji
Okazuje się, że termin uchwalenia budżetu samorządów będzie jednorazowo wydłużony. To efekt rozmów wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera z samorządowcami podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przypomnijmy ustawowy termin na podjęcie uchwały budżetowej w samorządach to 31 stycznia. Jak się okazuje w roku 2021 będzie jednak inaczej, co ma związek z nowymi obostrzeniami wprowadzonymi w ramach walki z pandemią koronawirusa.

- Przygotowujemy rozwiązanie wprowadzające jednorazowe wydłużenie terminu uchwalenia budżetu samorządów w roku 2021 do 31 marca - informuje wiceminister Szefernaker.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Finansów w sprawie zmiany upływającego 15 listopada terminu przedłożenia radzie gminy, powiatu i sejmikowi projektu budżetu rekomenduje organom wykonawczym jednostek samorządu terytorialnego skierowanie projektów budżetu do organów stanowiących w obowiązującym terminie, z zastrzeżeniem prawa do wniesienia niezbędnych zmian w trybie autopoprawek, w przypadku niemożności sfinalizowania prac nad projektem z powodu wprowadzenia ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii.

Jednakże kędzierzyńsko-kozielscy samorządowcy skłaniają się ku stanowisku, że (o ile tylko jest to możliwe) lepszym rozwiązaniem zarówno dla magistratu, jak i dla podległych mu jednostek jest przyjęcie budżetu najpóźniej do 31 stycznia. Tym bardziej, że - jeśli zajdzie taka potrzeba - przyjęty już budżet można zmodyfikować praktycznie na każdej przyszłorocznej sesji rady miasta.  

- My szykujemy projekt przyszłorocznego budżetu w terminie. Myślę, że nie ma potrzeby wydłużać tej procedury do końca marca. Uchwałę można przyjąć, tak jak dotychczas, w grudniu czy w styczniu, a zmiany do budżetu wprowadzać na bieżąco w trakcie 2021 roku - przekonuje skarbnik miasta Joanna Hariasz. - Tak będzie lepiej dla wykonania tego budżetu, dla pracy urzędu i poszczególnych jednostek gminnych. Dopóki nie ma uchwalonego budżetu, to pracujemy na prowizorium. Wtedy mogą wystąpić różne problemy. Na przykład zamierzamy podpisać jakąś umowę i tak naprawdę nie wiemy, czy mamy już to zadanie w budżecie czy też nie. Dlatego chcielibyśmy zamknąć temat kolejnego budżetu jeszcze w grudniu - kończy skarbnik miasta.   

 

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe