Oszuści wyłudzili 75 tys. zł pod pretekstem zakupu szczepionki na wirusa

  • 20.11.2020, 14:47
  • Źródło: KWP Opole
Oszuści wyłudzili 75 tys. zł pod pretekstem zakupu szczepionki na wirusa
Oszuści podawali się za członków rodziny i personel medyczny. Starsza kobieta była przekonana, że pieniądze przekazuje do szpitala, gdzie miał być leczony jej wnuk.

Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych, wykorzystują różne okazje, by uwiarygodnić swoje intrygi. W dobie pandemii koronawirusa żerują nawet na trosce o zdrowie i życie najbliższych. Przestrzegajmy naszych seniorów, żeby nie doszło do zdarzenia takiego, jak w Nysie, gdzie do 85-latki zadzwonił oszust przedstawiając się za członka rodziny. Mężczyzna powiedział, że wnuk potrzebuje pieniędzy na natychmiastowe leczenie. Trafił do szpitala i musi dostać szczepionkę. Po chwili do rozmowy włączyła się kobieta, podająca się za lekarkę. Zapewniła starszą panią, że pieniądze na pewno przeznaczone zostaną na leczenie wnuka.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Polski seniorka uwierzyła oszustom i zgodnie z instrukcją wyrzuciła przez okno 75 tys. zł. Dopiero po kontakcie z bliskimi dowiedziała się, że padła ofiarą przestępstwa.

Funkcjonariusze przypominają o stosowaniu podstawowych zasad, aby nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Źródło: KWP Opole

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zdziwiony
Zdziwiony 21.11.2020, 13:47
Od kogo dowiedzieli się oszuści że ta 85-latka ma tyle pieniądzy w domu???Ciekawe!

Pozostałe