czwartek, 28 marca 2024 19:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Większyce na Opolskim Szlaku Winnic. Z myślą o pasjonatach szlachetnego trunku

Opolska Fundacja na Rzecz Partnerstwa Events Partner wyszła ze świetnym pomysłem na promocję rozwijającej się coraz bardziej w naszym regionie branży winiarskiej, wspierając tym samym miłośników oraz zaangażowanych pasjonatów szlachetnego trunku. Stworzyła Opolski Szlak Winnic na trasie którego znalazło się 11 podmiotów z całego regionu w tym większycka Winnica/Winiarnia Synapsa.
Większyce na Opolskim Szlaku Winnic. Z myślą o pasjonatach szlachetnego trunku
foto: Andrzej Kopacki

Autor: Na zdjęciu Waldemar Wczasek w klimatycznej piwniczce większyckiej Synapsy

Poza wspomnianą wyżej winiarnią w gminie Reńska Wieś na listę tę trafiły: Winnica Jania, Winnica Hople, Winnica Parypa, Pałacowa Winnica Godyla, Winnica Opole, Winnica Rodzinna Cwielong-Olszewski, Winnica Złota Góra, Winnica Czerwona Górka, Winnica Dolna oraz Winnica Viadrus.

Jak tłumaczą inicjatorzy tego pomysłu Opolski Szlak Winnic to tematyczny szlak dziedzictwa kulinarnego i kulturowego regionu województwa opolskiego. W profesjonalnym mini przewodniku do pobrania z regionalnych agencji turystycznych oraz w wersji cyfrowej dostępny jest wykaz odrodzonych i nowo powstałych winnic. Każda z nich należąca do Opolskiego Szlaku Winnic posiadać będzie spersonalizowaną tablicę informującą turystów i zwiedzających, że znajdują się właśnie na szlaku i mogą korzystać z atrakcji i oferty enoturystycznej. Szlak ma na celu usystematyzowanie tematyczne i wskazanie nowych destynacji turystycznych w regionie dla odradzającej się wielowiekowej tradycji uprawy winorośli na Opolszczyźnie.

 


Objazdówka po winiarniach

Szlak organizowany jest przez Fundację na Rzecz Partnerstwa Events Partner ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Winnice położone daleko od szlaków masowej turystyki, wręcz schowane na uboczu, oferują spokojne sielskie wakacje połączone z degustacjami i rozszerzaniem wiedzy na temat winorośli. Szlak umożliwia zaplanowanie takich wakacji z punktu do punktu. Taka forma spędzania wolnego czasu zyskuje wciąż swoich sympatyków.

- Zima szybko minie, a wiosna odkryje na nowo uroki naszych klimatycznych winnic, gdzie warto trafić , już dziś możecie zaplanować swoją trasę lub dołączyć do nas podczas drugiej edycji - przekonują inicjatorzy całego przedsięwzięcia  apelując abyśmy nie zapominali, że w zacisznych wiejskich stronach Opolszczyzny są ludzie, którzy z pasją i poświęceniem zakładają i odtwarzają wielowiekową tradycję uprawy winorośli w naszym regionie. Niewtajemniczonych warto poinformować, że enoturystyka to wycieczki do winnic i miejsc związanych z szeroko pojętą kulturą produkcji wina i uprawy winorośli. Podczas degustacji łatwo przekonać zwiedzających, że opolskie wina nie odbiegają jakością od tych z bardziej znanych regionów winiarskich i potrafią zaskoczyć swoim stylem.

Synapsa w ekskluzywnym gronie

- Inicjatorzy tego projektu skontaktowali się ze mną. Zapytali, czy chciałbym w nim uczestniczyć. Odparłem, że skoro od tego sezonu pozyskałem już papiery akcyzowe na moje wino, to chętnie wezmę udział w tym przedsięwzięciu. To dobra okazja, żeby się wypromować, aby ludzie mieli świadomość, że w okolicy jest taka winiarnia wraz z winnicą. Ufam, że jak już będziemy mieć pandemię za sobą, to wszystko wróci do normy i zacznie funkcjonować jak należy - przekonuje w rozmowie z „Lokalną” właściciel Winnicy/Winiarni Synapsa Waldemar Wczasek.

Jak można dowiedzieć się z mini przewodnika przygotowanego przez autorów projektu Opolski Szlak Winnic Synapsa wyposażona jest w profesjonalną piwnicę ziemną do degustacji win i nie tylko. Piwnica mieści do 45 osób. Można również urządzać w niej imprezy okolicznościowe.

„Zwiedzanie winnicy i fermentownie razem z Panem Waldemarem to dla chętnych istna gratka. Zajrzeć można w miejsca, gdzie wino rodzi się na krzakach, a także do miejsca, gdzie jest produkowane. W tych dwóch miejscach można zapoznać się z kulturą uprawy wina i poznać niektóre sekrety jego produkcji. Przy winiarni powstają także wędliny domowe, które można zdegustować podczas degustacji winiarskich. W winiarni serwuje się też sery z lokalnej produkcji. Na miejscu dostępna jest mała gastronomia. Oferta to również Eventy Winiarskie na różny temat - oczywiście powiązane z winem” - czytamy w mini przewodniku.

Organizowane są także pojedyncze, specjalne spotkania w piwnicy większyckiej Synapsy, podczas których można spróbować również win z innych winnic, nie tylko krajowych. Pojawia się też Święto Wina - jednodniowa impreza, organizowana w drugą sobotę września każdego roku. W programie imprezy pokaz winnic z kraju i zagranicy, degustacje, winobranie, występy artystyczne, kulinaria, stoiska zdrowia. W tym roku z wiadomych względów Święto Wina zostało odwołane.

Z mini przewodnika można się też dowiedzieć, że Synapsa oferuje: wina gronowe, wina owocowe, owocowo-kwiatowe, miody pitne. Można tam zawitać na degustacje indywidualne i grupowe, degustacje profesjonalne dla bardziej wnikliwych miłośników wina, zainteresowanych szerszą wiedzą na temat tego trunku. Ponadto istnieje możliwość zorganizowania degustacji wyjazdowej - na przykład do restauracji lub na innego rodzaju eventy (podczas imprez okolicznościowych, na przyjęciu weselnym). Serwowane przez Synapsę specjalistyczne usługi winiarskie to filtrowanie moszczów, win, soków, wyciskanie moszczów i soków profesjonalną prasą winiarską, butelkowanie, korkowanie, porady przy produkcji win i miodów pitnych.

Zobacz poniższy mini przewodnik i nie tylko!

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: żurTreść komentarza: na pewno jakiś pisowiecData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy palili żur. Ktoś wezwał straż pożarną. WIDEO
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna