Uwaga na fałszywe SMS-y od sanepidu

  • 25.11.2020, 11:24
  • ANKO
Uwaga na fałszywe SMS-y od sanepidu
Oszuści ostrzegają w treści SMS-ów o dużym prawdopodobieństwie bycia zarażonym COVID-19. Proszą o oddzwonienie na numer telefonu, który kosztuje majątek. W treści jest groźba skierowania sprawy do sądu lub na policję. Proszę uważać, jest to próba oszustwa - czytamy na forach społecznościowych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami typu: „Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr ....…… w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJĘ”.

GIS informuje, że inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości tekstowych o takiej treści. Podejrzane SMS-y należy potraktować jako spam i oszustwo!
W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać, ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej.

Każdą próbę wyłudzenia należy zgłosić na policję, która również ostrzega przed oszustwami. Funkcjonariusze apelują o rozwagę i ostrożność:

- Uważajmy na osoby, które wykorzystując epidemię koronawirusa, oferują do sprzedaży „cudowne specyfiki”, które mają mieć właściwości zwalczające wirusa.

- Przestrzegamy: żadnych talizmanów, amuletów czy też środków posiadających składniki uzdrawiające nie ma! Pojawia się mnóstwo ofert w Internecie, jak również oszuści podszywają się pod organizacje lub instytucje, które walczą z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Nie klikajmy w podejrzane linki.

- Pamiętajmy - nieuczciwy sprzedawca może podszywać się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oferując w sprzedaży różnego rodzaju produkty. Jeśli chcemy wiedzieć jak się leczyć lub zapobiegać zarażeniu, korzystajmy tylko z oficjalnych źródeł, np. strony Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy gov.pl/koronawirus.

- Nie wpuszczajmy do swoich domów osób nieznanych. Sprawdzajmy wszystkie oferty – zwłaszcza te pochodzące z niewiadomego źródła. O każdym podejrzanym przypadku informujmy Policję.

- Bądźmy czujni, oszustwo to żerowanie na ludzkim nieszczęściu, zwłaszcza w sytuacji panującej epidemii, kiedy ludzie są zagrożeni. W tym wypadku jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

- Nie zapomnijmy, że resort zdrowia w dalszym ciągu prowadzi ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. W ramach tego policjanci weryfikują, czy osoby takie znajdują się w miejscu kwarantanny bądź czy nie potrzebują pomocy. Sprawdzenie odbywa się w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Policjanci nawiązują kontakt wzrokowy oraz przeprowadzają rozmowę z osobą przebywającą na kwarantannie. Następnie zebrane informacje przekazują do odpowiednich służb.

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe