Budowa szpitala tymczasowego na Opolszczyźnie dobiega końca

  • 25.11.2020, 17:58
  • Źródło: Urząd wojewódzki
Budowa szpitala tymczasowego na Opolszczyźnie dobiega końca
Najpóźniej do 28 listopada zakończą się prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Opolu, do którego pierwsi pacjenci będą mogli już trafić w grudniu – informuje urząd wojewódzki.

W ramach strategii rządu w walce z epidemią koronawirusa jest tworzenie szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. W Opolu taki szpital powstaje w Centrum Wystawienniczo Kongresowym.

- Jestem przekonany, że na koniec tego tygodnia szpital zostanie przekazany dla dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Tak, żeby można było go doposażyć w odpowiedni sprzęt – mówił podczas ostatniej konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Trwa montaż zbiornika na tlen. Później nastąpią odbiory i rozruchy techniczne.

Do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się już niemal 250 osób. Szpital rekrutuje nadal. Jak podkreślał wojewoda do pracy potrzebni są zarówno lekarze, jak i specjaliści np. informatycy, kierowcy itp.

- To ma być szpital na 150 łóżek i będzie pracował w systemie 24-godzinnym, przez siedem dni w tygodniu. Także w sumie to musi być kilkaset osób. Oczywiście, nie wszyscy na raz będą pracować. Lekarze zostaną podzieleni na dyżury, a osoby z obsługi technicznej będą pracowały zgodnie z zawartą umową po 8 godzin – wyjaśnia Adrian Czubak.

Dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawił koszty świadczeń udzielanych w szpitalu tymczasowym, pokrywanych z funduszy NFZ. Będą one korelowały z rzeczywistą obsadą personelu medycznego i obłożeniem łóżek.

- Przygotowany jest katalog pięciu produktów, który określa dobowe stawki. Na tzw. zwykłym łóżku za samą gotowość, to jest 822,42 zł. Hospitalizacja na tym łóżku to jest 1026,40 zł. Gotowość do przyjmowania pacjentów na łóżkach respiratorowych to jest 3773,70 zł. Leczenie pacjenta na łóżku respiratorowym to jest 4321 zł i opłata ryczałtowa na izbie przyjęć, to 18299 zł - wylicza Robert Bryk.

Źródło: Urząd wojewódzki

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe