W Kędzierzynie-Koźlu powstanie nowy most za ponad 80 milionów złotych

  • 27.11.2020, 12:18
  • Ł
W Kędzierzynie-Koźlu powstanie nowy most za ponad 80 milionów złotych GDDKIK Trwa budowa obwodnicy północnej. Później powstanie łącznik z terenami przemysłowymi w Blachowni.
Przeprawa nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim będzie elementem łącznika terenów przemysłowych w Blachowni z powstającą obwodnicą północną Kędzierzyna-Koźla. Inwestycja uzyska bardzo duże, rządowe dofinansowanie z programu "Mosty dla regionów", co znacznie odciąży budżet gminy.

Most ma mieć długość 300 metrów, a nowa droga, która ma zaczynać się rondem na skrzyżowaniu ulic Przyjaźni i Energetyków i połączyć Blachownię z obwodnicą, będzie miała ponad 2 km.

Inwestycja dofinansowana zostanie z rządowego programu „Mosty dla regionów” o czym poinformował 27 listopada przed południem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

- Takiej przeprawy brakuje i wszyscy zdają sobie sprawę, jak ona ułatwi życie mieszkańcom całej okolicy - mówił Waldemar Buda.

Sam projekt ma kosztować około miliona złotych i ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Później odbędzie się przetarg i wyłonienie wykonawcy. Szacunkowy koszt mostu to ponad 80 mln zł. Dofinansowanie projektu i budowy ma wynieść 80 procent.

- Beneficjentem jest gmina, która ma przygotować projekt, a my dofinansujemy go kwotą 800 tys. zł. Sama budowa pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. To bardzo duża kwota, ale również w 80 procentach zostanie sfinansowana ze środków rządowych. Taka przeprawa jest bardzo kosztowna, gdyż technologia, którą wymagamy w ramach projektu jest bardzo skomplikowana, aby standard mostu był bardzo wysoki. Najwyższa klasa tonażowa pozwoli nawet na przeprawę ciężkiego sprzętu wojskowego. Jak budować, to porządnie - dodał wiceminister.

O przyznanie dofinansowania dla Kędzierzyna-Koźla skutecznie zabiegali wojewoda Adrian Czubak oraz opolscy parlamentarzyści.

- Kędzierzyn-Koźle przez wiele lat był miastem mało doposażonym w inwestycje infrastrukturalne, a jak mało które w naszym województwie potrzebuje dobrych i kompleksowych inwestycji - mówiła podczas konferencji posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska.

- Po naszej stronie jest budowa łącznika, który skomunikuje przemysłowy teren w Blachowni i wyprowadzi ruch samochodów ciężarowych z tej części miasta. Bardzo cieszymy się z deklaracji finansowania tej inwestycji. To nie tylko poprawi bezpieczeństwo, ale i pozytywnie wpłynie na środowisko. Dziękuję wszystkim, którzy zabiegali o tę inwestycję. To wielki dzień dla naszego miasta - przyznała prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe