czwartek, 25 kwietnia 2024 23:09
Reklama
Reklama
Reklama

Cmentarz żydowski w Dębowej się zmienił

Dobiegła końca realizacja projektu Gminy Reńska Wieś i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, dzięki któremu cmentarz żydowski w Dębowej zmienił diametralnie swoje oblicze.
  • Źródło: Urząd Gminy w Reńskiej Wsi
Cmentarz żydowski w Dębowej się zmienił

Autor: Foto: UG

Żydowska nekropolia w Dębowej, która powstała w 1814 roku, w ostatnich latach nie była wizytówką miejscowości. W czasie II wojny światowej teren został przejęty przez Gestapo, a po wojnie został upaństwowiony. W czasach Polski Ludowej praktycznie rozkradziono większą część nagrobków, prawdopodobnie w celu obróbki kamieniarskiej na nowe nagrobki. Ostatnim czasem teren praktycznie zarósł roślinnością i był zdewastowany. Końcem roku 2019 pojawiła się inicjatywa oczyszczenia terenu cmentarza.

- Już początkiem 2020 r. wykarczowaliśmy teren z roślinności, usunęliśmy obumarłe i połamane drzewa, oraz usunęliśmy śmieci – mówi wójt Tomasz Kandziora. – Wtedy zaczęliśmy szukać środków finansowych na dalsze zabezpieczenie terenu i jego upamiętnienie – dodaje.

Udało się pozyskać niewielki grant w wysokości 6000 zł ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny na wykonanie ogrodzenia cmentarza. Z pomocą przyszedł też lokalny biznes – firma Betafence Sp. z o.o. z Kotlarni ufundowała materiał na wykonanie ogrodzenia. Wtedy prace nabrały tempa. Po wykonaniu ogrodzenia działki cmentarza rozpoczęto przygotowania do wydania ulotki
i tablic informacyjnych przybliżających historię kozielskich Żydów i cmentarza w Dębowej. W tzw. międzyczasie okazało się, że w depozycie Muzeum Ziemi Kozielskiej znajdują się 3 nagrobki pochodzące z cmentarza w Dębowej, które zostały odnalezione w Rybniku, zabezpieczone i przekazane do muzeum przez panią Małgorzatę Płoszaj. Osiągnięto porozumienie by nagrobki wróciły na ogrodzony cmentarz w Dębowej, co też stało się faktem w październiku br. Końcem października zawisły też na ogrodzeniu cmentarza 3 tablice informacyjno-edukacyjne, oraz wydana została ulotka, która trafiła m.in. do szkół, czy Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Finałem realizacji projektu był konferencja on-line, która odbyła się 26 listopada. Przedstawiono na niej etapy realizacji projektu i przemiany, jakiej doświadczyła nekropoli, ale także historię żydów kozielskich (referował Bolesław Bezeg z Muzeum Ziemi Kozielskiej) oraz cmentarza w Dębowej (referował Sławomir Pastuszka, historyk-judaista, doktorant UJ). 

- Realizacja projektu dała wielu ludziom satysfakcję, bo mijając cmentarz w Dębowej widzimy jakiej przemiany doświadczyło to miejsce. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy do tego się przyczynili – mówi wójt Kandziora. – Mam nadzieję, że to początek pewnej drogi i dzięki zaangażowaniu społeczników i wsparciu gminy będziemy dbać o to miejsce i odkryjemy jeszcze nie jedną jego tajemnicę – dodaje.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Gratulacje!! Z zazdroscią można patrzeć na wsoaniałe pomysły. Rada Osiedla Stare Miasto ma zamknięte drzwì, brak informacji kiedy ktoś dyżuruje. Tablica z podanym wyborem z budżetu obywatelskiego. Telefon chyba zastrzezonyData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:19Źródło komentarza: Osiedle, które wspina się na szczytAutor komentarza: Zeb mekeinTreść komentarza: Teraz wy chcecie strajkować? Gdzie żeście byli jak np. Zielona Góra strajkowała 5-8 lat temu.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:08Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KoziołTreść komentarza: Pewnie tak będzie nowosielska nie zostawi swoich w potrzebieData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:00Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą Azoty
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna