Znów coś drgnęło w sprawie zagospodarowania terenu dawnej kozielskiej jednostki wojskowej

  • 04.12.2020, 10:46 (aktualizacja 04.12.2020, 11:58)
  • Andrzej Kopacki
Znów coś drgnęło w sprawie zagospodarowania terenu dawnej kozielskiej jednostki wojskowej Czy na terenie dawnej kozielskiej jednostki wojskowej powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe? Wizualizacja z dokumentacji inwestora
Budynki po byłej jednostce wojskowej przy ul. Synów Pułku mogą przemienić się w nowoczesne osiedle z przyjazną zielenią, otaczającymi je alejkami z ławkami oraz placami zabaw dla dzieci. Inwestor przeprowadza w tej sprawie badanie rynku, zachęcając do wypełnienia krótkiej ankiety.

Przypomnijmy, jeszcze na początku 2019 roku jeden z właścicieli gruntów na terenie byłej kozielskiej jednostki wojskowej odkrył karty co do przyszłości zlokalizowanych tam obiektów. Przedsiębiorca z Małopolski zdecydował, że w dawnych koszarach powstanie osiedle z 300 lokalami o powierzchni od nieco ponad 25 mkw. do 83 mkw.

Remontem miało zostać objętych siedem budynków. Temat z różnych powodów ucichł na wiele miesięcy, by powrócić dopiero teraz pod koniec 2020 roku.

Aby projektowane mieszkania spełniły wszystkie oczekiwania przyszłych lokatorów, inwestor przeprowadza właśnie badanie rynku, zachęcając do wypełnienia krótkiej ankiety, którą znajdziesz TUTAJ

Inwestor chce bowiem poznać opinie potencjalnych nabywców lokali co do planowanej inwestycji oraz aby określili oni swoje potrzeby mieszkaniowe. Pytania i odpowiedzi są krótkie i bardzo konkretne.

1. Czy chciałbyś/chciałabyś zamieszkać w nowym mieszkaniu na tym osiedlu?

    Tak
    Nie

2. Ile jesteś gotowy/a zapłacić za mieszkanie?

    4900 zł za 1m2
    4500 zł za 1m2
    4200 zł za 1m2

3.  Jak duże mieszkanie jest Ci potrzebne?

     30-40 m2
     40-60 m2
     60-80 m2

Jak to się zaczęło

Wspomniana działka, na której powstać ma osiedle mieszkaniowe, liczy około 3 ha i jest własnością osoby fizycznej. Nie ma ona nic wspólnego z sąsiednią, 8-hektarową działką, która choć również znajduje się na terenie byłej jednostki wojskowej, to jest w rękach zakonu jezuitów. Dawna jednostka wojskowa w Koźlu to potężny obszar, podzielony pomiędzy różnych właścicieli, przy czym jedno rozważane przez nich zadanie nie wyklucza drugiego.

Zgodnie z założeniami z początku 2019 roku zadanie miało polegać na przebudowie, wraz ze zmianą sposobu użytkowania, istniejącego zespołu budynków niemieszkalnych na zespół obiektów mieszkalnych wielorodzinnych. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań szacowana jest na prawie 17 tysięcy mkw. Planowana minimalna powierzchnia użytkowa mieszkań wynosiła wtedy 25,05 mkw., a maksymalna około 83,0 mkw.

Ambitne zamierzenia

Przewidywane zmiany w dotychczasowym sposobie zagospodarowania i uzbrojenia terenu miałyby polegać na: budowie nowej sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci wodociągowej, gazowej i energetycznej wraz z nową stacją TRAFO. Na dzień dzisiejszy budynki pozbawione są przyłączy lub też instalacje te są w stanie technicznym uniemożliwiającym ich dalsze wykorzystanie. Ponadto należy wykonać i przyłączyć do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej projektowane lub poddane przebudowie nawierzchnie utwardzone.

Przebudowie ulegnie układ komunikacji kołowej i pieszej (dojścia i dojazdy do budynków). Inwestycji towarzyszyć będzie niezbędna infrastruktura towarzysząca. Projektanci nie zapomnieli m.in. o aranżacji przestrzeni publicznej (zieleni niskiej i wysokiej oraz małej architekturze), chcąc maksymalnie wykorzystać istniejący drzewostan. Przewidziano też budowę wiat rekreacyjnych, powstanie elementów malej architektury w tym aranżacje placów zabaw i stref rekreacyjnych dla mieszkańców. W ramach przedmiotowej inwestycji planuje się budowę miejsc postojowych wzdłuż głównych ciągów pieszo-jezdnych. Układ komunikacyjny zostanie zachowany i oparty o zjazdy z ul. Synów Pułku i ul. Przytulnej. W przypadku infrastruktury towarzyszącej nie przewidziano natomiast obszarów na działalność handlową lub usługową.

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bogusław Rogowski
Bogusław Rogowski 06.12.2020, 18:40
Szanowny Panie redaktorze jest Pan "starym " mieszkańcem tego miasta i wierzy Pan w bzdury, o których Pan pisze, bo ja nie. A szkoda bo w innych miastach zachodniej Polski, wszystkie niemal identyczne obiekty koszarowe ( np. w Zgorzelcu ,Jeleniej Górze, Nysie, Opolu, .......... itd.) już kilkanaście lat temu zostały mniej lub bardziej sensownie zagospodarowane. W tamtych miastach się udało, tylko nie w Kędzierzynie- Koźlu. Ja porostu w te mrzonki nie wierzę.

Pozostałe