Zbiórka darów dla Polaków na Wschodzie. Akcja "Jeden Naród ponad granicami"

  • 06.12.2020, 18:08
  • Grzegorz Łabaj
Zbiórka darów dla Polaków na Wschodzie. Akcja "Jeden Naród ponad granicami" Co roku kilkaset paczek trafia do rodaków za wschodnią granicą
Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle po raz kolejny organizuje zbiórkę paczek dla Polaków mieszkających na przedwojennych Kresach. Tym razem akcja „Jeden Naród ponad granicami” potrwa dłużej niż zwykle, bo do marca.

Jak co roku chodzi o przygotowanie paczek z podstawowymi produktami żywnościowymi, które trafią do rodaków mieszkających za naszą wschodnią granicą. Pomoc skierowana jest przede wszystkim do kombatantów – starych i samotnych, często żyjących w biedzie. W Kędzierzynie-Koźlu pierwsza zbiórka prowadzona była w 2013 roku w ramach akcji Stowarzyszenia Odra-Niemen. Przygotowano wówczas dziesięć paczek. W minionym roku było ich już kilkaset.

Organizatorzy zdają sobie sprawę, że z powodu pandemii, trudniej będzie przeprowadzić zbiórkę, bo nie funkcjonują szkoły, które zawsze były aktywne, a wiele firm pracuje zdalnie, ale nie załamują rąk, tylko działają.

„Musimy pokazać, że w trudnych czasach potrafimy się zmobilizować jak nigdy dotąd! Nie robimy tego dla siebie, ale dla naszych rodaków, którzy pozostali na Kresach Rzeczypospolitej i w wielu przypadkach żyją w dużym niedostatku. Pandemia jeszcze bardziej pogorszyła i tak już niełatwe warunki ich życia. O ile u nas służba zdrowia funkcjonuje "tak sobie", to nasi rodacy mieszkający na Ukrainie mają do niej bardzo utrudniony dostęp. Na Białorusi wygląda to jeszcze gorzej. Polacy tam mieszkający biorą czynny udział w strajkach i manifestacjach. Wjazd na Grodzieńszczyznę i Polesie jest obecnie niemożliwy. Granica litewsko-polsko w ciągu ostatnich miesięcy na przemian zamyka i otwiera się” - czytamy na profilu: Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Tam też znajdziemy rozliczenie kosztów ubiegłorocznej akcji. Koszt jednej paczki to około 100 zł. Przygotowano ich 606 więc wychodzi około 60600 zł. Do tego wynajem busów i paliwo na cztery wyjazdy to około 9000 zł. Zakup kartonów, opakowań i produktów promocyjnych projektu to 2500 zł. Zatem łączna kwota całej akcji w 2019 roku to 72100 zł.

Całej paczki nie musi skompletować jedna osoba. Można się na nią złożyć ze znajomymi, współpracownikami lub rodziną. Można też kupić pojedyncze produkty (wszystko w miarę możliwości) lub wpłacić datek na: zrzutkę.

Chcesz przekazać gotową paczkę lub przekazać produkty? Odbierze je jeden z koordynatorów (Tomasz Kozak tel. 512038018, Marta Kościukiewicz tel. 661343060). Akcja potrwa do końca marca przyszłego roku.

Lista produktów do paczki:

Cukier 3 kg

Kasza 400 g

Ryż 1 kg

Kakao 100-200 g

Kawa sypana lub rozpuszczalna 250g

Herbata owocowa sypana lub ekspresowa

Herbata czarna duża opakowanie 100 sztuk

Herbata czarna mała opakowanie 25-50 sztuk

Owoce w puszcze

Warzywa w puszcze

Konserwa mięsna lub rybna

Czekolada 5 sztuk

Ciastka opakowanie

Garść cukierków lub batoniki

Makaron duży 700-1000 g

Makaron mały 250 g

Mile widziane również artykuły papiernicze i plastyczne oraz kartka z kilkoma słowami do Polaków na Kresach.

 

Grzegorz Łabaj

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe