wtorek, 16 kwietnia 2024 09:04

ZAKSA pokonała Lindemans Aalst i wygrała turniej Ligi Mistrzów w Kędzierzynie

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA zajęli pierwsze miejsce w turnieju Ligi Mistrzów, który rozgrywany był w Kędzierzynie-Koźlu. Gospodarze wygrali wszystkie trzy mecze, a w ostatnim pokonali belgijski Lindemans Aalst 3:0 (25:19, 25:19, 25:17).

Autor: Grupa Azoty ZAKSA wygrała turniej Ligi Mistrzów w Kędzierzynie-Koźlu

Kędzierzynianie byli zdecydowanym faworytem pojedynku z najsłabszą drużyną turnieju i z tej roli wywiązali się bardzo dobrze. Pierwsza partia pod dyktando gospodarzy, którzy szybko odskoczyli i po asie serwisowym Adriana Staszewskiego prowadzili 6:3. Kiedy kolejną punktową zagrywką popisał się Jakub Kochanowski, a Belgowie popełnili dwa błędy z rzędu w ataku, to przewaga ZAKSY urosła do sześciu punktów (15:9). Nasz zespół utrzymywał bezpieczną przewagę, choć obraz gry popsuła spora ilość zmarnowanych zagrywek.

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia drużyny z Aalst 5:2, ale po przerwie wziętej przez trenera Nikolę Grbicia, wszystko wróciło do normy. Lider PlusLigi szybko wyrównał (7:7), a od stanu 12:12 zaczął uciekać rywalowi. Goście popełniali błędy, co skrzętnie wykorzystywali gracze ZAKSY. Po dwóch asach serwisowych Benjamina Toniuttiego było już 20:15, a gdy Jakub Kochanowski też huknął z zagrywki przewaga urosła do sześciu oczek (23:17).

Decydująca odsłona również przebiegała pod dyktando siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla, choć nie było to porywające widowisko, tak jak wcześniejsze mecze naszej drużyny ze Skrą czy Fenerbahce. Jednak stare siatkarskie porzekadło mówi, że gra się tak jak przeciwnik pozwala, a do tego szkoleniowiec ZAKSY żonglował składem.

Ostatecznie po 69 minutach gry aktualni mistrzowie Polski pokonali Belgów i z kompletem zwycięstw oraz punktów wygrali pierwszy turniej w grupie A. Drugi rozegrany zostanie w Bełchatowie w dniach 26-28 stycznia. Do fazy pucharowej awansuje pięciu zwycięzców grup oraz trzy ekipy z najlepszym bilansem z drugich miejsc.

ZAKSA: Benjamin Toniutti (3), Łukasz Kaczmarek (5), Kamil Semeniuk (10), Adrian Staszewski (5), Jakub Kochanowski (13), David Smith (4), Paweł Zatorski oraz Bartłomiej Kluth (6), Rafał Prokopczuk, Krzysztof Rejno (2), Mateusz Zawalski (1), Korneliusz Banach

Lindemans: Francois Lecat (9), Twan Wiltenburg (3), Jeroen Oprins (7), Seppe Van Hoyweghen (1), Simon Vad De Voorde (4), Jakub Rybicki (6), Tim Verstraete (libero) oraz Matej Smidl (6), Robbe Van De Welde (1), Wout D'Heer (1)