Międzypokoleniowe warsztaty w pandemii. Projekt "Junior-senior" zakończony

  • 18.12.2020, 11:59
  • A
Międzypokoleniowe warsztaty w pandemii. Projekt "Junior-senior" zakończony Foto: MOK Warsztaty z animacji filmowej
Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu od września do grudnia realizował projekt pn. „Junior-senior – cykl twórczych działań międzypokoleniowych”. Polegał on na zorganizowaniu 40 godzin zajęć warsztatowych, które odbywać się miały w Domu Kultury „Chemik” oraz Domu Kultury „Koźle” w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej i Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Kędzierzynie-Koźlu.

Celem zadania była integracja międzypokoleniowa, korzystanie ze wspólnych doświadczeń, wiedzy i umiejętności. Seniorzy poprowadzić mieli zajęcia dla młodych z robótek ręcznych, szydełkowania, florystyki, literatury i warsztaty kulinarne – specjalistów z tych właśnie dziedzin mieli wybrać ze swojego grona. Młodzi natomiast proponowali seniorom zajęcia z wokalu i emisji głosu, animacji filmowej, mody i designu, fotografii i warsztaty plastyczno-kreatywne.

Założenia były bardzo ambitne, jednak realizacja zadania międzypokoleniowego w czasach pandemii, niestety, skazana była z góry na pewne ograniczenia, których nie zdołano ominąć. Co ciekawe, seniorzy bardzo chętnie brali udział w zajęciach, nieco większy problem był z zebraniem grupy juniorów.

Ostatecznie koordynatorzy projektu – Teresa Bączkowska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej i Ewa Kowalczyk-Lecibil z Miejskiego Ośrodka Kultury – zdecydowali, by zajęcia warsztatowe dostępne były dla wszystkich.

We wrześniu i październiku udało się z powodzeniem zrealizować warsztaty w formie stacjonarnej (robótki ręczne – sztuka makramy, szydełkowanie, warsztaty: wokal i emisja głosu, animacja filmowa i warsztaty florystyczne – las w słoiku), jednak w listopadzie i grudniu – z powodu obostrzeń – w całości przeniesiono projekt do sieci.

Oczywiście, wymagało to sporego zaangażowania ze strony technicznej, jednak udało się. Tym samym kolejne działania projektowe – warsztaty z mody i designu, literackie, fotografii i modelingu, warsztaty kulinarne: pieczenie ciast i ciasteczek, jak również świąteczny recykling – odbyły się na portalu społecznościowym Miejskiego Ośrodka Kultury: Facebook/MokwKK.

W przypadku warsztatów kulinarnych, z mody i designu, jak również świątecznego recyklingu wszyscy zapisani uczestnicy otrzymali wcześniej zestawy, dzięki którym forma zajęć została zachowana, i mogli samodzielnie „pracować” przed komputerem.

- Projekt pokazał przede wszystkim, że forma współpracy międzypokoleniowej jest jak najbardziej potrzebna w naszym mieście. Mamy grupę bardzo aktywnych seniorów, którzy chętnie mogą działać i dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Są również zainteresowani aktywnością fotograficzną, literacką czy filmową. Co ciekawe, wartością dodaną projektu był wzrost kompetencji cyfrowych seniorów, którzy ze względu na nową formę – warsztaty online – musieli błyskawicznie odnaleźć się w internetowej rzeczywistości - zaznacza Ewa Kowalczyk-Lecibil, jedna z koordynatorek projektu.

Na zakończenie działań projektowych zostanie przygotowana wystawa fotografii, dokumentująca realizację zadania, natomiast uczestnicy zajęć warsztatowych otrzymają pamiątkowe fotoksiążki. Koszt całego projektu to 37 600 zł, z czego 30 000 zł pochodziło z dofinansowania.

Więcej informacji o projekcie na stronie: junior-senior.pl.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Edukacja Kulturalna 2020”

A

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe