W Azotach otwarto Centrum Ochrony Bioróżnorodności

  • 23.12.2020, 21:01
  • Rafał Pulkowski
W Azotach otwarto Centrum Ochrony Bioróżnorodności
Miejsce, w którym niegdyś było lodowisko na osiedlu Azoty zamieniło się w piękny ogród. Centrum Ochrony Bioróżnorodności przy "Wodnym oKKu" jest już dostępne dla mieszkańców, ale dopiero wiosną zacznie cieszyć oczy.

Inwestycja warta 1,7 miliona złotych została oficjalnie zaprezentowana i otwarta w środę, 23 grudnia, aby rodziny mogły go odwiedzać podczas świątecznych spacerów. Jeszcze nie ma za wiele zieleni, ale już robi wrażenie.

- To był bardzo zdewastowany teren. Właściwie wstyd było tu przychodzić. I na tle Wodnego oKKa też brzydko to wyglądało. A teraz mamy piękny ogród, który będzie miejscem wypoczynku - powiedziała Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

Ponad milion złotych wartości inwestycji stanowi dofinansowanie unijne. Zasadzono tam rzadkie i bardzo ciekawe okazy roślin. Spacerując alejkami można przeczytać na zamontowanych tabliczkach informacje dotyczące flory.

- Wykonaliśmy nie tylko piękny skwer, ale również osiągnęliśmy cel ekologiczny, jakim jest zebranie wody opadowej i roztopowej. Celem stworzenia tego miejsca również były szkolenia i lekcje dla młodych osób w zakresie bioróżnorodności - mówiła Kamila Bieńkowska, kierownik wydziału inwestycji, remontów i eksploatacji urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Takie lekcje będą mogły się odbywać w specjalnie przygotowanym miejscu, przypominającym mikro amfiteatr. Prace budowlane trwały prawie cały rok.

- Poza roślinnością, ciekawostką są mury układane na sucho, które przyjazne są dla zwierząt, które mogą znaleźć schronienie w szczelinach - opowiadał Piotr Paisdzior, ogrodnik miejski.

Jak zapewnił dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Radłowski, od wiosny uruchomiony zostanie wodospad i kaskada wodna.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

and
and 25.12.2020, 12:26
A sprężarki z AP w tle przyjemnie szumią aż chce się słuchać

Pozostałe