piątek, 19 kwietnia 2024 18:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Król August II Mocny, Hrabina Cosel, dyplomacja, szpiedzy i ziemia kozielska

W 1697 roku na tron Polski wstąpił elektor saski August II Mocny, zawiązując pomiędzy Polską i Saksonią unię personalną. Z władcą z dynastii Wettynów wiążą się losy Anny Konstancji von Brockdorff, znaną bardziej jako Hrabiną Cosel. Czy miał coś wspólnego z ziemią kozielską?
Król August II Mocny, Hrabina Cosel, dyplomacja, szpiedzy i ziemia kozielska
Złoty Jeździec – pomnik konny Augusta II Mocnego w Dreźnie

Autor: Foto: Wikipedia

Od początku swojego panowania naturalne stało się dla Augusta II podjęcie działań mających na celu zdobycie połączenia terytorialnego pomiędzy jego dwoma państwami. Stąd przez cały okres jego panowania czynione były zabiegi mające na celu przejęcie choćby niewielkiego skrawka ziemi śląskiej pomiędzy Saksonią a Rzeczypospolitą.

Sytuacja było mocno uciążliwa dla Augusta II, gdyż każdorazowe przemarsze dworu królewskiego z Warszawy do Drezna odbywały się poprzez tereny śląska i każdorazowo wymagane było zezwolenie cesarskie. Stąd powstała koncepcja przyłączenia Śląska do Polski, tak aby ułatwić królowi swobodę podróży.

Wielkie plany, jakie miał August na początku swojego panowania w stosunku do Śląska, w miarę upływu czasu stawały się nierealne. Opozycja wewnątrz kraju, wybór antykróla Stanisława Leszczyńskiego w 1704 roku, wybuch wojny północnej spowodowały, że nie był w stanie rozwiązać sprawy przejęcia księstw śląskich, tworząc połączenie terytorialne pomiędzy Polską a Saksonią.

Skąd jednak zainteresowanie Augusta dobrami kozielskimi? Zacznijmy od początku. W roku 1702 dobra w Sławięcicach niedaleko Koźla zakupił hrabia Jakub Flemming, minister saski i polski, minister gabinetu Augusta II Mocnego, ożeniony z księżniczką Radziwiłłówną. Rozpoczął on w swoich dobrach proces uprzemysłowienia na wzór Augusta II i saskich feudałów. Nowym właścicielem Sławięcic stał się hrabia Adolf Magnus von Hoym, minister saski i polski.

W latach 1703-1706 Hoym był mężem Anny Konstancji von Brockdorff, która stała się faworytą królewską, znaną bardziej jako hrabina von Cosel. Tytuł ten został jej nadany przez cesarza Józefa w wyniku zabiegów Augusta II. Niestety, na skutek działalności ministra Flemminga w 1716 roku została odsunięta od dworu i zesłana do zamku w Stolpen. Jak się wydawało, nigdy Anna Konstancja nie była związana bezpośrednio z dobrami kozielskimi, a tylko podania ludowe mówią o jej wizycie, i to być może dwukrotnie, w Sławięcicach. Nic bardziej mylnego.

W 1727 roku zostały poczynione przez administrację króla Augusta II przygotowania do przejęcia księstw śląskich drogą kupna i zastawu. O intrydze mającej na celu zdobycie przez króla polskiego dóbr kozielskich dowiadujemy się z listu nieznanego autora adresowanego do ministra Flemminga w październiku 1727 roku. Miał on zostać sojusznikiem i udzielić pomocy w celu załatwienia pewnej sprawy, która przerosła możliwości dyplomatyczne autora.

Koncepcja była nader prosta: saski dyplomata i wojskowy August Christoph Wackerbarth oraz Hrabina Cosel mieli przekazać Augustowi II posiadane przez siebie dobra w ziemi kozielskiej w zamian za inne w Saksonii.

Wackerbarth chciał doprowadzić do zakupu przez siebie całości dóbr kozielskich, tak aby przejazd króla z Saksonii do Polski i z powrotem był łatwiejszy, a w domyśle doprowadzić do silniejszego powiązania księstw śląskich z władcą Polski i Saksonii. Działania te zostały jednak zwietrzone przez dwór cesarski i przejęcie Koźla przez Wackerbartha zostało zablokowane.

Rok 1727 to również okres ciężkiej choroby króla Augusta II, która mogła spowodować jego śmierć, a zakończyła się tylko amputacją dużego palca u nogi. Wykonanie planu zeszło więc na plan dalszy, zostało wypchnięte przez sprawy większej wagi i ostatecznie zaniechane przez dyplomację saską.

Ostatecznie w 1740 roku Śląsk został siłą zagarnięty przez Prusy i sprawa przyłączenia Śląska do Polski stała się nierealna.

Ciekawy natomiast jest wspomniany list. Obala mit o tym, że Hrabina Cosel – Anna von Brockdorff nie miała nic wspólnego z Koźlem – posiadała tutaj swoje ziemie.


Portret króla Polski Augusta II Mocnego

Fragment listu nieznanego autora adresowanego do ministra Flemminga

Portret Anny Konstancji von Brockforff


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna