Wsparcie dla romskich uczniów

  • 11.01.2021, 16:40
  • Źródło: Urząd miasta
Wsparcie dla romskich uczniów
Rozwijają się, uczą, ale także tańczą i śpiewają, a wspiera to Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort pomaga naszemu miastu w realizacji zadań poświęconych Romom. Wsparcie skierowane było głównie do uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

W 2020r. Gmina Kędzierzyn-Koźle otrzymała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację zadań w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020”, który ma na celu promocję wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałanie dyskryminacji uczniów romskich. Łączna kwota dotacji wyniosła 8750 zł.

I. 1000 zł przeznaczone zostało na realizację zadania „Doposażenie pracowni romskiej w PSP 1”:
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 od wielu lat funkcjonuje pracownia asystenta romskiego, w której realizowane są zadania skierowane na kształtowanie i rozwój indywidualnych umiejętności uczniów romskich, wsparcie rodziców romskich, kształtowanie poczucia lepszej samooceny Romów, poczucia bezpieczeństwa w szkole jak i wspieranie i promowanie edukacji dzieci romskich.
We wrześniu 2020 roku asystent romski zakupił uczniom niezbędne przybory szkolne oraz gry dydaktyczne, które pozostają na użytek uczniów w pracowni asystenta. W trakcie roku szkolnego, na bieżąco dzieci otrzymują wszystkie potrzebne przybory, materiały szkolne, aby mogły systematycznie wykonywać zalecone przez nauczycieli prace domowe i szkolne. Zakupiony papier ksero i przybory.

II. 4750 zł przeznaczone było na realizację zadania pn. „Śladami historii Romów - projekt edukacyjny”:
Projekt nie został zrealizowany ze względu na remont Muzeum Romskiego w Tarnowie, do którego zaplanowano wycieczkę.

III. 3000 zł miało być przeznaczone na realizację Dnia Kultury i Tradycji romskiej w PSP 1:
Projekt nie został zrealizowany w całości, ponieważ decyzją rządu powiat kędzierzyńsko-kozielski od 17 października został objęty czerwona strefą. Imprezę zaplanowano na 22 października, wcześniej goście otrzymali zaproszenia, przygotowane zostały dyplomy dla uczestników oraz dekoracja na występy grup tanecznych. Z otrzymanych środków finansowych wykorzystano 300 zł.

 

Źródło: Urząd miasta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe