Tarcza antykryzysowa dla branży hotelarskiej, turystycznej i sportowej

  • 12.01.2021, 08:57
  • Źródło: ZUS
Tarcza antykryzysowa dla branży hotelarskiej, turystycznej i sportowej Branża hotelarska czeka na wsparcie rządowe
Blisko 50 mln zł trafiło na konta firm w ramach pierwszej transzy świadczeń postojowych z Tarczy Antykryzysowej 6.0. Wkrótce pierwsi przedsiębiorcy zostaną też zwolnieni z opłacenia składek za listopad 2020 roku - informuje ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrealizował już 23,6 tysięcy wypłat z tytułu świadczeń postojowych na kwotę 48,6 milionów złotych. Pieniądze są już na rachunkach bankowych beneficjentów czyli przedsiębiorców prowadzących hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorów turystyki czy zajmujących się obiektami sportowymi.

ZUS zapowiada też, że w najbliższych dniach pierwsi przedsiębiorcy odczują efekty wniosków o zwolnienie z opłacenia składek za listopad 2020 r. Ci płatnicy, którzy mają założone konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będą mogli to dostrzec już za kilka dni w saldzie konta.

Wszystkie wnioski o świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy Antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej: www.zus.pl.

Zgodnie z zapisami tarczy branżowej 6.0, przedsiębiorcy z branży hotelarskiej, organizatorzy turystyki i prowadzący obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu o co najmniej 75 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej. Przedsiębiorcy z tych branż już mogą składać wnioski (od 16 grudnia 2020 r.).

Od końca grudnia 2020 r. ZUS przyjmuje wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców (według kodów PKD wymienionych w ustawie). Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje tylko raz. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku albo listopadzie o co najmniej 40 proc. w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe