Tarcza antykryzysowa dla branży hotelarskiej, turystycznej i sportowej

  • 12.01.2021, 08:57
  • Źródło: ZUS
Tarcza antykryzysowa dla branży hotelarskiej, turystycznej i sportowej Branża hotelarska czeka na wsparcie rządowe
Blisko 50 mln zł trafiło na konta firm w ramach pierwszej transzy świadczeń postojowych z Tarczy Antykryzysowej 6.0. Wkrótce pierwsi przedsiębiorcy zostaną też zwolnieni z opłacenia składek za listopad 2020 roku - informuje ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrealizował już 23,6 tysięcy wypłat z tytułu świadczeń postojowych na kwotę 48,6 milionów złotych. Pieniądze są już na rachunkach bankowych beneficjentów czyli przedsiębiorców prowadzących hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorów turystyki czy zajmujących się obiektami sportowymi.

ZUS zapowiada też, że w najbliższych dniach pierwsi przedsiębiorcy odczują efekty wniosków o zwolnienie z opłacenia składek za listopad 2020 r. Ci płatnicy, którzy mają założone konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będą mogli to dostrzec już za kilka dni w saldzie konta.

Wszystkie wnioski o świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy Antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej: www.zus.pl.

Zgodnie z zapisami tarczy branżowej 6.0, przedsiębiorcy z branży hotelarskiej, organizatorzy turystyki i prowadzący obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu o co najmniej 75 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej. Przedsiębiorcy z tych branż już mogą składać wnioski (od 16 grudnia 2020 r.).

Od końca grudnia 2020 r. ZUS przyjmuje wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców (według kodów PKD wymienionych w ustawie). Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje tylko raz. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku albo listopadzie o co najmniej 40 proc. w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Normalny
Normalny 16.01.2021, 01:20
Niech lepiej napiszą ilu przedsiębiorców (którym się te pieniądze należą)nie otrzyma zupełnie nic bo rząd przy ustalaniu tarczy ustalił że najważniejsza przy jej udzieleniu jest przeważająca ilość kodów pkd.Śmiech na sali w jakim kraju my żyjemy.A najwięcej na tarczy skorzystają Ci którym (podobnie jak podczas pierwszego lockdownu) się ona nie powinna należeć.

Pozostałe