Rozwiązanie umowy przez opóźnienia w realizacji kontraktu. Tłocznia Kędzierzyn niezagrożona

  • 13.01.2021, 18:37
  • ANKO
Rozwiązanie umowy przez opóźnienia w realizacji kontraktu. Tłocznia Kędzierzyn… foto: Gaz-System
Gaz-System odstąpił od umów z Rafako na budowę gazociągu na odcinku Goleniów-Płoty i budowę tłoczni Kędzierzyn oraz naliczył kary umowne w łącznej wysokości 54,43 mln zł, podało Rafako.

„Emitent otrzymał oświadczenia zamawiającego o odstąpieniu od umowy Goleniów oraz umowy Kędzierzyn z przyczyn leżących po stronie emitenta” - czytamy w komunikacie.
W związku z odstąpieniem od umowy na budowę tłoczni, Gaz-System naliczył karę umowną w kwocie 33 916 160,35 zł i wystąpił o dokonanie zwrotu nierozliczonej zaliczki w wysokości 20 750 100 zł. W przypadku umowy na budowę gazociągu, zamawiający naliczył karę umowną w kwocie 20 512 308,19 zł i wystąpił o dokonanie zwrotu nierozliczonej zaliczki w wysokości 12 000 000 zł.

"Na chwilę obecną emitent analizuje zasadność odstąpień od umowy Goleniów oraz umowy Kędzierzyn, jak i naliczenia kar umownych i żądania zwrotu zaliczek oraz ich wysokości. Emitent analizuje również kwestię zasadności objęcia wskazanych wierzytelności układem z mocy prawa" - czytamy dalej.

Nas oczywiście najbardziej interesuje część związana z budową tłoczni Kędzierzyn. W tej sprawie zadaliśmy kilka pytań spółce Gaz-System.

- Gaz-System informuje, że w związku ze znaczącymi opóźnieniami prac budowlanych i brakiem podjęcia działań naprawczych na inwestycji realizowanej przez spółki Rafako i PBG (budowa tłoczni Kędzierzyn) podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z tym wykonawcą. To inwestycja o strategicznym znaczeniu dla kraju, dlatego priorytetem dla Gaz-System jest kontynuacja procesu budowy. Odstąpienie od umowy z Rafako i PBG było poprzedzone wewnętrznymi analizami i umożliwi ono Spółce efektywne dokończenie inwestycji. Zarówno z tytułu nienależytego wykonania umowy, jak i z tytułu konieczności odstąpienia od umowy, Gaz-System nałożył na wykonawcę kary umowne w wysokości określonej zawartym kontraktem. Bezpośrednio po odstąpieniu od umowy dokonano inwentaryzacji prac wykonanych do dnia odstąpienia, a także prac pozostałych do ukończenia inwestycji. Gaz-System w perspektywie krótkookresowej planuje zawrzeć umowę z nowym podmiotem, który zagwarantuje Spółce kontynuację realizacji inwestycji w zoptymalizowanych terminach wykonawczych i rozruchowych - wyjaśniła „Lokalnej” Iwona Dominiak rzecznik prasowy Gaz-System.

Przypomnijmy, Rafako w restrukturyzacji jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1,24 mld zł w 2019 r.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

and
and 14.01.2021, 11:06
tym sposobem położą na łopatki kolejną Polską firmę. Tak trzymać

Pozostałe