piątek, 29 marca 2024 12:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bierawianie i Tralalinki. Przywracają pamięć o zapomnianych kapelach

Pomimo pandemii Gminnemu Centrum Kultury i Rekreacji udało się zrealizować przedsięwzięcie pn. "Śląska kapela ludowa dawniej i dziś. Bierawianie & Tralalinki". Na zadanie w ramach projektu Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz samorządu województwa opolskiego "Eduko - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 - Opolskie w 2020 roku" pozyskano 6,9 tys. zł. 
Bierawianie i Tralalinki. Przywracają pamięć o zapomnianych kapelach

Autor: W

- Wpadła mi w ręce analogowa płyta, której posiadaczem był mój świętej pamięci teść Norbert Karkosz. Nazywany był ojcem chrzestnym założonej na początku lat 70. XX w. kapeli ludowej Bierawianie, w swoim czasie święcącej tryumfy, dostrzeganej na wielu przeglądach - mówi dyrektor GCKiR w Bierawie Mirosław Wierzba. - Ta kapela w sposób bardzo ciekawy pokazywała folklor tej ziemi. Również muzykę czeską i folklor śląski, ale nie tylko, bo miała bardzo bogaty repertuar. Kapela miała swoją grupę taneczną. Jej występy były okraszane gwarą śląską, tak zwanymi wicami, co też z powodzeniem czynił i prowadził Norbert Karkosz.

Bierawianie działali bardzo długo, gdyż dopiero w latach 90. XX w. oficjalnie przestali istnieć. Ciekawostką jest, że obecny kapelmistrz orkiestry Azoty, Erhard Sklebis, był ich członkiem od samego początku.

W ramach projektu zawartość analogowej płyty udało się zapisać w formie cyfrowej. Odkopano garść archiwalnych zdjęć kapeli, które trafiły też do internetu.

Ponadto chciano wykonywane przez Bierawian utwory zaprezentować na nowo z orkiestrą Azoty i adeptami grup wokalnych z Domu Kultury w Bierawie na koncercie galowym. Nie mógł się on jednak odbyć w formie, jaką planowano - koncert wraz z rysem historycznym (o kapeli pisano nawet prace magisterskie). Ostatecznie występ odbył się online. Dodatkowo jego nagranie wydano - w nakładzie 300 egzemplarzy - na płycie kompaktowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
B Rogowski 24.01.2021 17:06
Jeszcze jedną płytę ma Boguslaw Rogowski i on jako autor zdjęć ma całą ich kolekcję

Bierawianka 18.01.2021 10:10
Gdzie można kupić tą płytę i gdzie zobaczyć fotografie?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna