Bierawianie i Tralalinki. Przywracają pamięć o zapomnianych kapelach

  • 14.01.2021, 16:17
  • W
Bierawianie i Tralalinki. Przywracają pamięć o zapomnianych kapelach W
Pomimo pandemii Gminnemu Centrum Kultury i Rekreacji udało się zrealizować przedsięwzięcie pn. "Śląska kapela ludowa dawniej i dziś. Bierawianie & Tralalinki". Na zadanie w ramach projektu Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz samorządu województwa opolskiego "Eduko - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 - Opolskie w 2020 roku" pozyskano 6,9 tys. zł. 

- Wpadła mi w ręce analogowa płyta, której posiadaczem był mój świętej pamięci teść Norbert Karkosz. Nazywany był ojcem chrzestnym założonej na początku lat 70. XX w. kapeli ludowej Bierawianie, w swoim czasie święcącej tryumfy, dostrzeganej na wielu przeglądach - mówi dyrektor GCKiR w Bierawie Mirosław Wierzba. - Ta kapela w sposób bardzo ciekawy pokazywała folklor tej ziemi. Również muzykę czeską i folklor śląski, ale nie tylko, bo miała bardzo bogaty repertuar. Kapela miała swoją grupę taneczną. Jej występy były okraszane gwarą śląską, tak zwanymi wicami, co też z powodzeniem czynił i prowadził Norbert Karkosz.

Bierawianie działali bardzo długo, gdyż dopiero w latach 90. XX w. oficjalnie przestali istnieć. Ciekawostką jest, że obecny kapelmistrz orkiestry Azoty, Erhard Sklebis, był ich członkiem od samego początku.

W ramach projektu zawartość analogowej płyty udało się zapisać w formie cyfrowej. Odkopano garść archiwalnych zdjęć kapeli, które trafiły też do internetu.

Ponadto chciano wykonywane przez Bierawian utwory zaprezentować na nowo z orkiestrą Azoty i adeptami grup wokalnych z Domu Kultury w Bierawie na koncercie galowym. Nie mógł się on jednak odbyć w formie, jaką planowano - koncert wraz z rysem historycznym (o kapeli pisano nawet prace magisterskie). Ostatecznie występ odbył się online. Dodatkowo jego nagranie wydano - w nakładzie 300 egzemplarzy - na płycie kompaktowej.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

B Rogowski
B Rogowski 24.01.2021, 17:06
Jeszcze jedną płytę ma Boguslaw Rogowski i on jako autor zdjęć ma całą ich kolekcję
Bierawianka
Bierawianka 18.01.2021, 10:10
Gdzie można kupić tą płytę i gdzie zobaczyć fotografie?

Pozostałe