Zimowe warunki na drogach Opolszczyzny

  • 14.01.2021, 17:34
  • Źródło: KPP
Zimowe warunki na drogach Opolszczyzny
Ostatnia doba obfituje w opady śniegu. Wiążą się z tym trudne, zimowe warunki na drogach. Podpowiadamy jak się zachować w takiej sytuacji oraz jak przygotować swój samochód do jazdy w takich warunkach. Przeczytajcie nasze rady i z poszanowaniem przepisów drogowych i ograniczeń prędkości, ruszajcie bezpiecznie w trasę.

Zima to trudny czas dla wszystkich zmotoryzowanych. Częstym zjawiskiem jest zalegający śnieg na jezdni czy też oblodzenia.  Zima to czas w którym powinniśmy do czasu planowanej trasy dodać trochę minut na bezpieczne dotarcie do punktu docelowego. Dlatego warto zawczasu zaplanować podróż i przygotować nasz pojazd na drogę.

Nie zapominajmy, że nie tylko my korzystamy z jezdni. W czasie gorszej widoczności, przed wyjściem z pojazdu warto założyć kamizelkę odblaskową, a jeżeli jej nie mamy warto w takową się zaopatrzyć.

Nigdy też nie podróżujmy zbyt blisko poprzedzającego nas samochodu - zachowajmy dystans. Przyda się on w sytuacji nagłego hamowania czy też wtedy gdy jest potrzeba rozpędzenia pojazdu przed zaśnieżonym wzniesieniem. Wybierając się w górzyste rejony, pamiętajmy o bardzo przydatnych łańcuchach na koła. Zwracajmy uwagę również na oznakowanie górskich tras - często na odcinkach dróg takie łańcuchy są wymagane.

Jeżeli nasz pojazd już utknął, a my nie możemy poradzić sobie z pokonaniem przeszkody wezwijmy pomoc. Najlepiej to zrobić za pośrednictwem nr alarmowego 112. Nie wychodźmy z pojazdu i nie zatrzymujmy na własną rękę pojazdów. Gwałtowne naciśnięcie na hamulec wystraszonego naszą reakcją innego kierowcy, może spowodować wpadnięcie w poślizg, a co za tym idzie doprowadzić do wypadku drogowego.

Przypominamy o prawidłowym przygotowaniu swojego samochodu do podróży. Przepisy nakładają na nas obowiązek odśnieżenia swojego samochodu, zadbajmy również o czyste szyby i reflektory. Należy również sprawdzić oświetlenie i stan płynów eksploatacyjnych, a przede wszystkim tak ważnego w tym czasie płynu do spryskiwaczy.

Źródło: KPP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe