Strażacy ćwiczyli m.in. samoratowanie

  • 22.01.2021, 11:43 (aktualizacja 22.01.2021, 12:07)
  • Rafał Pulkowski
Strażacy ćwiczyli m.in. samoratowanie
Przez cztery dni trwały coroczne ćwiczenia straży pożarnej na lodzie. Ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu doskonalili swoje umiejętności ratownicze.

Strażacy wykorzystując sprzęt do ratownictwa wodnego, deski ortopedyczne, sanie lodowe oraz liny ćwiczyli różne akcje na akwenie Dębowa. To sprzęt, którego na co dzień nie używają.

- Ćwiczymy różne techniki zaczynając od podstaw, czyli samoratowania, wejścia ze złamanego lodu na lód nośny, a następnie ćwiczymy techniki ratowania osób, pod którymi załamał się lód. Wykorzystujemy do tego dostępny sprzęt, który mamy na wyposażeniu. Jakiego sprzętu użyjemy, zależy od panujących warunków i grubości lodu. Część naszych strażaków była na kursach instruktorskich z ratownictwa lodowego i tutaj przekazują swoją wiedzę innym strażakom - mówił mł. bryg. Szymon Jędrzejas, dowódca JRG nr 1.

Przez te cztery dni w ćwiczeniach wzięły udział wszystkie zmiany obu jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Z racji pandemii i obostrzeń jednostki JRG-1 i JRG-2 nie mogę ćwiczyć w tym samym czasie. Ostatniego dnia do ćwiczeń dołączyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mechnicy.

- Wykorzystujemy warunki meteorologiczne i wszystkie ćwiczenia są dzień po dniu. Obawiamy się, że w przyszłym tygodniu warunków do ćwiczeń na lodzie może już nie być - dodał mł. bryg. Szymon Jędrzejas.

Rafał Pulkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe