Czy na kozielskim rynku powinno się parkować?

  • 26.01.2021, 10:58
  • ANKO
Czy na kozielskim rynku powinno się parkować? foto: RP
Reprezentując firmy, których działalność zlokalizowana jest w obrębie kozielskiego rynku, zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia czasowego parkowania na rynku dla naszych klientów - apelują do władz miasta lokalni przedsiębiorcy.

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla wniosek środowiska kupieckiego rozpatrywano wraz z odpowiedzią prezydent miasta Sabiny Nowosielskiej.

W swoim piśmie 34 przedsiębiorców przekonywało:

„Wprowadzony kilka miesięcy temu zakaz wjazdu na Rynek oraz ograniczenie miejsc parkingowych w jego obrębie powoduje odpływ klientów z naszych sklepów, znaczące spadki obrotów i przyczynia się do konieczności zamykania placówek. Co więcej, klienci, którzy przyjeżdżają na zakupy, parkują w nieprawidłowych miejscach i są karani mandatami, co - choć jest zasadne - powoduje również dysfunkcję logistyczną i zniechęca do korzystania z usług w tym rejonie miasta. Mamy pełną świadomość potrzeby zadbania o świeżo wyremontowany Rynek, ale możliwość utrzymania naszych działalności wobec i tak trudnej sytuacji związanej z pandemią powinna również być wzięta pod uwagę, tym bardziej że nasze działalności stanowią integralny zasób gospodarczy Kędzierzyna-Koźla. Pozytywna reakcja na naszą prośbę, wsparcie naszych działalności i ułatwienie korzystania z usług mieszkańcom z pewnością przyczyni się do ożywienia tej strefy miasta, co - jak wiemy - jest również ważnym aspektem dla władz. Oczywiście, mając na uwadze dobro ludzi mieszkających wokół Rynku, prosimy o jego udostępnienie tylko w godzinach handlowych”.

Reakcja władz

Do wniosku przedsiębiorców odniosła się pisemnie prezydent miasta, rekomendując komisji przyjęcie innego punktu widzenia. W swojej odpowiedzi Sabina Nowosielska przypomniała, że starosta powiatu „(…) zatwierdził w 2019 r. projekt organizacji ruchu na ul. Rynek uwzględniający rozwiązania obowiązujące od 1993 r. - uzupełnione dodatkowymi zakazami ruchu i nakazami jazdy na ulicach znajdujących się na jego obrzeżach”.

Zgodnie z wyjaśnieniami kierownika wydziału zarządzania drogami urzędu miasta ustalono, iż „od ponad 20 lat wjazd na ul. Rynek jest ograniczony zakazami ruchu z określonymi wyjątkami. Zmiany w organizacji ruchu na ul. Rynek zostały wprowadzone w 1993 r. na podstawie stosownego projektu, którego opracowanie zostało poprzedzone badaniami natężenia ruchu wskazującymi na wysoki poziom natężenia negatywnie wpływającego na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wprowadzono ograniczenia ruchu kołowego w postaci bezpiecznej strefy ruchu pieszego oraz ruchu jednokierunkowego na ulicach przyległych do ul. Rynek. Po wyremontowaniu w 2019 r. płyty Rynku jedynie skorygowano istniejącą organizację ruchu poprzez:

a) dostawienie na wjazdach od ul. Henryka Sienkiewicza i ul. Anny znaku drogowego pionowego B-1 – zakaz ruchu w obu kierunkach,b) usunięcie, pomijanych przez kierujących pojazdami, na ww. wjazdach znaków drogowych pionowych C-2 – nakaz jazdy w prawo (za znakiem).

W przypadku wprowadzenia postulowanej zmiany organizacji ruchu ul. Rynek byłaby zastawiona samochodami bez możliwości ustalenia, kto jest właścicielem zaparkowanego pojazdu (klient, przedsiębiorca, mieszkaniec), co w konsekwencji utrudniałoby zaopatrzenie punktów handlowych”.

Rynek będzie umierał

W świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego prezydent Sabina Nowosielska zarekomendowała komisji przyjęcie następującego stanowiska:

„1) Rada miasta nie jest organem właściwym do wprowadzania zmian w organizacji ruchu – uprawnienie takie posiada organ zarządzający ruchem na drogach gminnych – starosta powiatu;

2) Prezydent miasta jako organ zarządzający drogami gminnymi, w tym drogą gminną w obrębie ul. Rynek, nie znajduje uzasadnienia dla wystąpienia do starosty powiatu o dokonanie postulowanej przez przedsiębiorców zmiany organizacji ruchu”.

- Cały czas zastanawiam się nad tym, gdzie leży problem, że ten rynek jest wyłączony z ruchu. Ja i pozostali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność wokół rynku, widzimy, co się dzieje - mówił Dariusz Izaak, który reprezentował przedsiębiorców na zeszłotygodniowym posiedzeniu komisji. - Jak przejdziemy się po rynku, to widać, że coraz więcej lokali jest opuszczonych. Ten rynek będzie stopniowo umierał, mimo że jest porządnie zrobiony, bo od początku obserwowałem jego przebudowę. Jest on na tyle duży, że pozwala na to, aby spokojnie się po nim poruszać zarówno pojazdami, jak i pieszo. Chcę też zaznaczyć, że mimo obostrzeń związanych z oznakowaniem tego rynku auta jeżdżą tam sobie, jak chcą.

Inne zdanie w tej kwestii zaprezentował przewodniczący komisji skarg Michał Nowak.

- Czy wyobrażają sobie państwo, że na tej pięknej granitowej kostce zostaną wymalowane, i to dookoła całego rynku, białe linie i niebieskie koperty? Bo ja sobie tego nie wyobrażam. To byłby estetyczny horror przy tym projekcie, który mamy. Ale mało tego, bo na tym się nie skończy. Na każdej pierzei musiałby być znak „parking” z tabliczką wskazującą sposób parkowania i musiałby być znak „koniec”. W związku z tym na płycie rynku mielibyśmy osiem dodatkowych znaków drogowych. Przecież to będzie las znaków w strefie, która jest starówką miasta, podlegającej ścisłej ochronie konserwatora zabytków. I jeszcze trzeba będzie dostawić parkomaty. Byłaby to kolejna ingerencja estetyczna w płytę rynku - argumentował radny.

Przy okazji zgłosił wniosek o następującej treści: ,,Rada miasta wnosi do prezydenta miasta o lepsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego przez Straż Miejską oraz płatności za parkowanie przez biuro płatnych parkingów w okolicy kozielskiego rynku”. Wniosek został przez członków komisji przyjęty jednogłośnie.

Następnie Michał Nowak zaproponował rozpatrzenie wniosku przedsiębiorców w przedmiocie rozważenia możliwości wprowadzenia czasowego parkowania przy ul. Rynek dla klientów zgodnie ze stanowiskiem prezydenta miasta. Tym razem 4 rajców było za, a jeden zagłosował przeciw.

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marcin
Marcin 26.01.2021, 20:30
Przedsiębiorcy, macie odpowiedź, to dla Waszego dobra:
"W przypadku wprowadzenia postulowanej zmiany organizacji ruchu ul. Rynek byłaby zastawiona samochodami bez możliwości ustalenia, kto jest właścicielem zaparkowanego pojazdu (klient, przedsiębiorca, mieszkaniec), co w konsekwencji utrudniałoby zaopatrzenie punktów handlowych"...
Śmiechłem
Śmiechłem 26.01.2021, 19:18
Zamknąć całkowicie wjazd na rynek, jak w opolu, czy glubczycach. Postawić słupki i temat się rozwiąże.. Jak się komuś nie chce przejść kilku kroków i na cwaniaka wjeżdża pod zakaz, a ponad to, stróże prawa praktycznie nic z tym nie robią, to postawienie słupków będzie najlepszym rozwiązaniem. Zniszczą inwestycje wartą miliony, a potem będzie ból *** do urzędu, że rynek zniszczony.. Bawią się tam dzieci i czesto biegają w miejscach, po których - mimo zakazu - jeżdżą samochody i niejednokrotnie dochodzi do wymuszeń pojazdów poruszających się po rynku na poprawnie jadących pojazdach skręcających z Anny w Złotniczą, Czerwińskiego w Sądową, itd. Ewentualnie zaprzęgnąć straż miejską do pilnowania rynku, bo ostatnio to ich w ogóle nie widać... Jeśli ktoś parkuje samochód na rynku przyjeżdżając na zakupy, to nie jest to wystarczający powód do wjezdzania pod zakaz. Co innego właściciele lokali z dostawami, lub sami dostawcy z hurtowni.. Jeśli władze miasta otworzą wjazd na rynek to za kilka lat będą tego żałować, bo będziemy widzieć pozapadane studzienki i ubytki w kostce.. Niech zostanie jak jest, czyli wjazd tylko zaopatrzenia i służb.. I zaostrzyć patrole, które realnie reagują na łamanie zakazu poruszania się po rynku, bo już powoli robi się samowolka i wiele pojazdów po prostu wali na skróty przez rynek nie bacząc na bezpieczeństwo ludzi znajdujących się tam, jak i na pojazdy, które mają pierwszeństwo przed nimi wynikajace z organizacji ruchu..
Mieszkanie Kędzierzyna-Koźla.
Mieszkanie Kędzierzyna-Koźla. 26.01.2021, 18:27
Kochana władza miasta możliwości znowu pokazała jak wspomaga przedsiębiorców. Idea rynku od zarania dziejów to handel i jeszcze raz handel. Rynek ma umrzeć, aha pewnie ma być jak np. w Krakowie. Cóż takich tłumów turystów z grubym portfelem w tym mieście nie ma. Ludzie stąd uciekają. No tak, miasto możliwości.

Pozostałe