Zanim doszło do protestu, wkroczyli policjanci

  • 27.01.2021, 18:48
  • RP
Zanim doszło do protestu, wkroczyli policjanci
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego opublikowała dziś uzasadnienie swojego oświadczenia ws. aborcji na stronie internetowej TK. To teoretycznie otwiera drogę do publikacji "wyroku" w Dzienniku Ustaw.

Zdaniem Trybunału - "dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona".

Trybunał przyjął wskazane rozumienie przywołanego przepisu konstytucyjnego, odczytując go w związku z konstytucyjną zasadą ochrony godności człowieka (wysłowioną w art. 30 Konstytucji), która zakłada jednakową dla każdego godność osobową oraz brak możliwości traktowania kogokolwiek przedmiotowo. Na tej podstawie Trybunał stwierdził, że nieracjonalna jest dewitalizacja godności człowieka z uwagi na jego fazę rozwojową, gdyż pozbawienie życia, bez względu na jego etap, unicestwia równocześnie podmiot, któremu ta godność przynależy.
 

W Warszawie w siedzibie Strajku Kobiet o godzinie 17.15 zorganizowano w tej sprawie konferencję prasową, a następnie o godzinie 18.30 przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego zgromadzili się protestujący. Podobne zgromadzenia miały miejsce w wielu miejscach w Polsce. Chwilę po godzinie 18 przed dworcem PKP w Kędzierzynie-Koźlu również zaczęli zbierać się mieszkańcy, jednak odstraszyli ich policjanci. W "zgromadzeniu" wzięło udział zaledwie 5 osób. Kolejne podejście zaplanowano na godzinę 19.30 również przed dworcem PKP.

RP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Piter
Piter 28.01.2021, 07:51
A czy to samo dziecko, jeżeli już się urodzi i jest chore, czy nie ma prawa do godnego życia? Państwo jakoś ma takie dzieci w d...ie. Lepiej dać darmozjadowi Rydzykowi. Wkurza mnie, że dla Rydzyka Rząd daje miliony a jak trzeba leczyć chore dzieci to ogłaszane są zbiórki wśród ludzi. Gdzie my k...a żyjemy?

Pozostałe