Pająki cieszą się dużym zainteresowaniem

  • 27.03.2019, 10:38 (aktualizacja 28.03.2019, 17:00)
  • Rafał Pulkowski
Pająki cieszą się dużym zainteresowaniem
Kolekcję pająków z całego świata można oglądać na ekspozycji w Domu Kultury "Chemik". Przygotował ją prywatny hodowca z Wałbrzycha, który posiada blisko 300 stawonogów. W Kędzierzynie-Koźlu prezentuje około 40 najciekawszych okazów w tym m.in. słynną czarną wdowę.

- Czarnej wdowy nie można hodować w domu. Jest to faktycznie bardzo niebezpieczne zwierzę. Dlatego tutaj jest świetna okazja, by ją zobaczyć - powiedział Maciej Kuta, opiekun wystawy.

 

Wśród wyjątkowych okazów można podziwiać największego ptasznika na świecie - goliata. Masa dorosłego osobnika wynosi do 250 gramów, a rozstaw odnóży do około 30 cm.

Są też łagodne i przyjazne pająki, które można brać na ręce i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Oczywiście chętnych nie brakowało. Nawet dzieci bez problemu brały je na ręce. Zobaczyć można również czarnego skorpiona.

Odwiedzający zadawali opiekunowi pytania związane z hodowaniem pająków. Okazuje się, że nie jest to wymagające zwierzę i bardzo tanie w utrzymaniu.

 

- Polecam kupować duże pająki. Małe żyją krócej i są słabsze, mniej odporne na różne czynniki. Duże pająki są praktycznie bezobsługowe, jedzą raz w miesiącu, nie trzeba sprzątać terrarium, jedynie dbać o to, aby była w nim woda. No i samo terrarium może być małe - powiedział Maciej Kuta.

Pokarm dla takich pająków kosztuje około 2-5 złotych miesięcznie. Jednak sam pająk może kosztować nawet kilkaset złotych. Należy jednak pamiętać, że takie pająki żyją do 20 lat.

 

- Pająki sprzedawane w sklepach nie są groźne. Może je kupić nawet dziecko, tak samo jak chomika czy królika. Jedyny groźny pająk, którego nie można hodować, to tak jak już wspomniałem - czarna wdowa - podkreślił opiekun wystawy.

Wystawa w Domu Kultury "Chemik" w sali nr 19 (pierwsze piętro) czynna jest do 31 marca w godz. 10-18.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (30)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe