Pracowałeś za granicą? Dowiedz się o swoich prawach bez wychodzenia z domu

  • 04.02.2021, 08:19
  • Źródło: ZUS
Pracowałeś za granicą? Dowiedz się o swoich prawach bez wychodzenia z…
Pracowałeś w Niemczech i zbliżasz się do wieku emerytalnego? Byłeś oddelegowany z Polski do pracy za granicą? Zastanawiasz się czy otrzymasz polską czy niemiecką emeryturę? Opolski ZUS uruchomił właśnie e-wizytę w zakresie emerytur i rent międzynarodowych. Umów się na spotkanie wideo i dowiedz się więcej o swojej przyszłej emeryturze.

Jeżeli twoja kariera zawodowa miała charakter międzynarodowy, czyli na przykład pracowałeś w Polsce i w Niemczech, to twoim wnioskiem o emeryturę lub rentę zajmie się wydział realizacji umów międzynarodowych w opolskim oddziale ZUS.

Zanim złożysz wniosek bądź zaczniesz kompletować dokumenty, możesz przez wideorozmowę z ekspertem ZUS wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące twojego świadczenia za pracę w różnych krajach.

- Województwo opolskie jest specyficzne, bo od lat mieszkańcy regionu byli mobilni zawodowo i migrowali za granicę, by reperować domowy budżet. Zbliżając się do wieku emerytalnego pojawiają się pytania, co z częścią kariery zawodowej poza granicami Polski i czy będzie miała wpływ na przyszłą emeryturę. To właśnie dla takich osób uruchomiliśmy e-wizytę w sprawach międzynarodowych - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Każdego miesiąca ZUS wypłaca ponad 153 tys. zagranicznych emerytur i rent. Aż 57 tys. wypłat jest realizowanych przez opolski oddział ZUS, z tego 21 tys. wypłat transferowanych jest za granicę, głównie do świadczeniobiorców mieszkających w Niemczech. Opolski ZUS specjalizuje się w realizacji wniosków o świadczenia polsko-niemieckie.

Wideorozmowa z ekspertem ZUS to sposób na załatwienie sprawy wychodzenia z domu. Z e-wizyt seniorzy, przedsiębiorcy i ubezpieczeni mogą korzystać już od listopada.

Od 2 lutego opolski ZUS poszerzył grono ekspertów. Teraz oprócz spraw dotyczących krajowych emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzenia profilu PUE, pracownicy opolskiego ZUS odpowiedzą na pytania dotyczące wypłaty świadczeń dla tych klientów, którzy choć przez część swojej kariery zawodowej byli ubezpieczeni za granicą.

Aby zarezerwować na stronie internetowej ZUS wideorozmowę dotyczącą spraw międzynarodowych, należy wybrać „Emerytury i renty międzynarodowe”.

Eksperci ZUS odpowiedzą na pytania osób zainteresowanych świadczeniami międzynarodowymi, które już pobierają emeryturę z ZUS albo dopiero mają taki zamiar.

Udzielą też wyjaśnień klientom mieszkającym w Polsce i za granicą. Pierwszą e-wizytę można zamówić o godz. 9:00, a ostatnią o 14:05.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe