Fundusze europejskie dla Opolszczyzny. Miliony euro do wydania

  • 16.02.2021, 09:23
  • Źródło: MFiPR
Fundusze europejskie dla Opolszczyzny. Miliony euro do wydania Foto: opolskie.pl
Województwo opolskie jest kolejnym regionem, w którym odbywają się konsultacje Umowy Partnerstwa. To najważniejszy dokument określający, na co zostaną przeznaczone Fundusze Europejskie w latach 2021-2027.

Na program regionalny w nowej perspektywie Opolszczyzna otrzyma co najmniej 763 mln euro. Region może zwiększyć tę pulę, bo do podziału na wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 mld euro. Do województwa trafią także pieniądze unijne z Funduszu Odbudowy i programów krajowych - informuje biuro komunikacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przemysł i rolnictwo to główne sektory gospodarki regionu. Do atutów województwa należą dogodne położenie oraz dobra dostępność komunikacyjna - autostrada A4 biegnąca z zachodu na wschód, bliskość autostrady A1, drogi ekspresowej S11 oraz sieć dróg komunikująca region z południem Europy. Opolszczyzna charakteryzuje też wielokulturowość, która decyduje o silnej regionalnej tożsamości jego mieszkańców.

- Mimo ogromnego potencjału województwo opolskie jest wciąż regionem, który potrzebuje unijnego i krajowego wsparcia finansowego w realizacji planów inwestycyjnych - mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Region ma szansę na więcej funduszy. W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 mld euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe dla rządu i samorządu wojewódzkiego projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze.

- Liczymy też na pieniądze z tej rezerwy. Przy obecnych zasadach podziału województwo mogłoby otrzymać dodatkowo 250 mln euro - przyznał marszałek Andrzej Buła.

Inwestycje w województwie opolskim będą też finansowane ze środków dostępnych w Funduszu Odbudowy. Będą one rozdzielane na podstawie Krajowego Planu Odbudowy. Wkrótce rozpoczną się konsultacje tego dokumentu.

- Planujemy rozpocząć inwestowanie Funduszy Europejskich z nowej perspektywy jeszcze w tym roku. W najbliższych latach chcemy przeznaczyć te środki na innowacje, wzmacnianie przedsiębiorczości, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, edukację i kapitał społeczny - wyliczyła wiceminister.

Podobnie jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie około 60 proc. funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40 proc. otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Polska ma do dyspozycji 76 mld euro.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75 proc. środków zostało już podzielonych, a 25 proc. przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu. Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl. Po jej przyjęciu przez rząd oraz projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.

Źródło: MFiPR

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe