Strażacy dostaną nowy wóz z drabiną

  • 16.02.2021, 19:21 (aktualizacja 17.02.2021, 20:28)
  • Rafał Pulkowski
Strażacy dostaną nowy wóz z drabiną
Nowa drabina firmy Rosenbauer już niebawem przyjedzie do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu. Na ten sprzęt strażacy czekają od dawna.

- Z uwagi na pandemię, nie będziemy robić oficjalnego wydarzenia. Zaprosimy jednak media, aby się pochwalić wozem, na który czekaliśmy ponad półtora roku. Drabina jest profesjonalna, z super sprzętem. Nasi strażacy już się cieszą i szkolą na tę okazję - mówił mł. bryg. Marek Kocielski, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Nowy wóz ma poprawić bezpieczeństwo i usprawnić działania strażaków na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Nowa drabina ma aż 40 metrów długości - jest o 3 metry dłuższa, niż dotychczasowa, która co chwilę się psuje.

- Te trzy dodatkowe metry, to przęsło przegubowe, które pozwoli nam na dokładniejsze dotarcie w miejsce zdarzenia oraz w trudnodostępne miejsca - dodał zastępca komendanta.

Los starego wozu z drabiną nie jest jeszcze znany. Są pomysły, aby drabina została w powiecie - np. trafiła do którejś jednostki OSP i była dostępna w każdej chwili. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami utrzymania wozu. W najgorszym wypadku trafi do muzeum pożarnictwa.

- Problem tkwi w tym, że nie wszystkie elementy starej drabiny da się odnowić. Nie chcemy też nikomu podrzucać kukułczego jaja. Ale dobrze by było, jakby została w naszym powiecie i była do naszej dyspozycji, kiedy będzie taka potrzeba - zaznaczył mł. bryg. Marek Kocielski.

W planach na przyszłość jest pozyskanie podnośnika, który zasiliłby flotę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Azotach. Wszystko po to, aby w nagłych sytuacjach, gdzie liczy się każda minuta, nie dysponować zastępów z innych miast - np. z Opola.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe