NFZ uruchomił na Opolszczyźnie wyjazdowe punkty szczepień

  • 22.02.2021, 09:36 (aktualizacja 22.02.2021, 10:41)
  • Źródło: Opolski Urząd Wojewódzki
NFZ uruchomił na Opolszczyźnie wyjazdowe punkty szczepień Foto: SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle
Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Wyjazdowe punkty uzupełnią sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. Na Opolszczyźnie funkcjonują 172 punkty szczepień. Wsparciem i uzupełnieniem dla punktów szczepień są 3 wyjazdowe zespoły szczepiące, wyłonione podczas dedykowanego naboru. 

- Są to 2 zespoły prowadzone przez Krapkowickie Centrum Zdrowia oraz 1 zespół prowadzony przez Eliasmed z Opola – precyzuje dyrektor OOW NFZ Robert Bryk.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

Punty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

Jak podkreśla Marcin Kaczmarczyk i Sabina Wiatkowska, pełnomocnicy wojewody opolskiego ds. szczepień, wojewoda Adrian Czubak już w styczniu br. polecił opolskim samorządom włączenie się w koordynację transportu na szczepienia dla osób starszych, niepełnosprawnych i obłożnie chorych. Polecił on również aby każda gmina powołała własnego koordynatora ds. szczepień oraz infolinie, pod którą mieszkańcy będą mogli uzyskać wszelkie informacje dot. realizacji Narodowego Programu Szczepień w regionie, w którym zamieszkują. – Samorządy nie ponoszą kosztów za transport tych osób. Jest to zadanie, finansowane przez Rząd – dodał Kaczmarczyk.

Pacjent powinien skontaktować się z POZ

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje takiego pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do POZ / pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Agnieszka Rzeszotarska-Sordoń, lekarz rodzinny podkreśliła, że szczepienia cieszą się sporym zainteresowaniem wśród seniorów. – Szczepienia przebiegają sprawnie ale to też wynika m.in. z umożliwienia dojazdom pacjentom, którzy nie w pełni są sprawni, jak również szczepień w domu – mówiła.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez samorządy, dotąd w województwie opolskim przewieziono już 337 osób (stan 17 lutego br.).

Źródło: Opolski Urząd Wojewódzki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe