Budynek dawnej PSP nr 14 pójdzie pod młotek?

  • 23.02.2021, 10:53
  • ANKO
Budynek dawnej PSP nr 14 pójdzie pod młotek?
Wszystko wskazuje na to, że sąsiadujący z centrum handlowym pustostan przy ul. Kozielskiej 16 na os. Pogorzelec zostanie wystawiony na sprzedaż. Władze miasta zdecydowały się na ten krok, ponieważ niewykorzystany obiekt generuje niepotrzebne koszty.

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Kozielskiej 16, będzie głosowana na czwartkowej (25 lutego) sesji rady miasta.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu uchwały, właścicielem nieruchomości zabudowanej oznaczonej jako działki  nr 4235/2 i 4235/3 jest gmina Kędzierzyn-Koźle. Łączna powierzchnia obu wskazanych działek wynosi 0,8697 ha. Na przedmiotowej nieruchomości posadowiony jest  dwukondygnacyjny (z poddaszem), częściowo podpiwniczony budynek użytkowy dawnej PSP nr 14 o powierzchni użytkowej 1 301,30 mkw.

Miliony do budżetu?  

„Z uwagi na fakt, iż Politechnika Opolska, która zajmowała obiekt zrezygnowała z dalszego utrzymywania oddziałów zamiejscowych w Kędzierzynie-Koźlu, a wcześniej do Gminy zwracali się zainteresowani zakupem tej nieruchomości, postanowiono przygotować ją do zbycia w trybie przetargu nieograniczonego” - czytamy w  uzasadnieniu do projektu uchwały.

Nieruchomość, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Kędzierzyn-Koźle, położona jest na terenie oznaczonym symbolem przeznaczenia MWU - tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług nieuciążliwych.

Rzeczoznawca majątkowy określił jej wartość na kwotę 3 037 648 zł. Powierzchnia nieruchomości przekracza 0,15 ha, a jej wartość kwotę 300 000 zł, wobec czego zbycie nieruchomości wymaga zgody Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Projektowana uchwała spowoduje skutki finansowe w postaci wydatków w wysokości co najmniej 1489 zł, na które składają się wycena oraz ogłoszenia w prasie (ogłoszenia o przetargu i o wywieszeniu wykazu). Po stronie dochodów założyć należy minimalny dochód, który gmina może osiągnąć w pierwszym przetargu tj. kwotę 3 068 000 zł.

Nieco historii

Decyzję w sprawie zamknięcia PSP nr 14 ówczesne władze miasta podjęły w lutym 2012 roku. Pusty budynek zlikwidowanej podstawówki generował niemałe koszty, natomiast nie było z niego żadnego pożytku. Zimą obiekt musi być ogrzewany, aby nie doszło do przemarznięcia murów. Wprawdzie przez długi czas pojawiały się różne opcje jego zagospodarowania, ale wszelkie plany spełzły na niczym.

Życie powróciło do niego dopiero w październiku 2016 roku, a wszystko to za sprawą wyższej uczelni. Utworzono w nim siedzibę zamiejscowego Wydziału Inżynierii Systemów Technicznych Politechniki Opolskiej. Był to 7 wydział PO. Studenci mieli do wyboru dwa kierunki: przemysłowe technologie informatyczne i systemy biotechniczne.
W połowie września 2020 roku Politechnika Opolska zdecydowała się na likwidację oddziału zamiejscowego w Kędzierzynie-Koźlu. Powodem było zbyt małe zainteresowanie studentów.

ANKO

Zdjęcia (4)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomek Sitek
Tomek Sitek 23.02.2021, 23:34
Zrobić z tego prawdziwy inkubator przedsiębiorczości ze Szkołą Biznesu w środku. Mamy to wszystko

Pozostałe