Ciało nieboszczki leżało przykryte workiem, a ksiądz odprawiał kolejne msze

  • 23.02.2021, 12:40
  • Rafał Pulkowski
Ciało nieboszczki leżało przykryte workiem, a ksiądz odprawiał kolejne msze
Wracamy do tematu zgonu w trakcie mszy świętej w kościele pw. św. Eugeniusza de Mazenod na osiedlu Pogorzelec w Kędzierzynie-Koźlu. Niektórzy parafianie czuli się niezręcznie widząc przy ławce zwłoki 70-paroletniej kobiety przykryte czarnym workiem.

Nieboszczka leżała w kościele kilka godzin. Był to czas na ustalenie i powiadomienie rodziny zmarłej, działania prokuratora oraz zorganizowanie przez rodzinę zakładu pogrzebowego. W tym czasie odbyły się kolejne msze. Jak wiadomo śmierć jest częścią życia i nie należy tego tabulizować. Jednak, czy w sytuacji nagłej śmierci nie należałoby uszanować osoby zmarłej? Z takim pytaniem zwrócił się do naszej redakcji jeden z mieszkańców osiedla Pogorzelec, który wraz z dzieckiem wybrał się na mszę świętą i nie potrafił wytłumaczyć córce, co znajduje się w czarnym worku.

- Jeśli jest pogrzeb zmarłego, to ciało również jest w kościele. Może w innej formie, ale jest. Dotykamy tu dwóch bardzo istotnych kwestii. Z jednej strony śmierć człowieka jest wielką tragedią dla bliskich, a ciało zmarłego otoczone jest pewnym immunitetem. Inną kwestią jest sprawa żywych, którzy przychodzą do kościoła na mszę świętą. Jest to bardzo trudna sytuacja dla samego duszpasterza i nie ma tutaj rozwiązań idealnych. Wierni przychodzą w bardzo ważnej intencji do kościoła, a skoro prokurator zakazuje ruszania i przenoszenia ciała, to dla tych wiernych trzeba odprawić Mszę świętą i pomodlić się za tę osobę, która zmarła. To jest wręcz pozytywne, że cała wspólnota parafialna modli się za współparafiankę. Proboszcz powinien przychodzących na Mszę świętą poinformować o smutnym wydarzeniu i wskazać tym, których to gorszy lub czują się niekomfortowo (zwłaszcza z małymi dziećmi), że mogą opuścić kościół - mówił ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy Diecezji Opolskiej.

O sytuacji i interwencji służb ratunkowych pisaliśmy TUTAJ.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alina
Alina 01.03.2021, 17:26
Ponad dwadzieścia lat temu zmarła moja babcia, na podlaskiej wsi.
Wystawiona była w otwartej trumnie w pokoju gościnnym. Dom był otwarty 24 godz na dobę przez trzy dni. Przy zmarłej bezustannie czuwali żałobnicy, domownicy, sąsiedzi, przybysze z dalszych stron. Modlitwy i wspomnienia o zmarłej trwały cały czas. Pamiętam to z rozrzewnieniem. Nie baliśmy się ciała zmarłej.
Dzisiaj ciało zmarłego ma jak najszybciej zniknąć z naszych oczu aby broń boże nie przypominało o tym że wszyscy jesteśmy śmiertelni.
Myślę, że kapłani w kościele na Pogorzelcu zachowali się wzorowo.
PS
Taki zwyczaj uczczenia zmarłego kultywują do dzisiaj Romowie (mimo, że w mieście nie wolno trzymać zwłok w mieszkaniu).
chrzescijanin
chrzescijanin 02.04.2021, 13:48
to chore,zwłoki na podłodze przykryte workiem.Gdzie tu szacunek dla zmarłej.Równie dobrze mogłabyś pójść na cmentarz pobawic się kośćmi zmarłych.to takie porównywalne
xxx
xxx 28.02.2021, 15:57
SZMAL ma się zgadzać.
V
V 26.02.2021, 16:45
Mam coraz większy odrazę do kościoła......
gość
gość 01.03.2021, 19:52
A ja nie, wręcz przeciwnie.
gość
gość 27.02.2021, 13:29
A ja do ciebie za bezmyślny wpis. Proponuję samodzielne myślenie, a nie powielanie myśli innych osób.
H.K.
H.K. 28.02.2021, 00:00
dobrze, proszę księdza. 100 na tacę wystarczy?
Waldek B.
Waldek B. 25.02.2021, 11:51
Jeśli prokurator zakazuje ruszania ciała to znaczy, że z jakiegoś powodu będzie prowadził czynności. W takim przypadku powinno się zabezpieczyć teren by nikt nie kręcił się w pobliżu.
realista
realista 24.02.2021, 20:41
Widzę mózgi wyprane przez te katodyrdymaly, zwłoki powinno się zabrać, a kościół permanentnie zamknąć i nie tylko ten, chodzi mi o wszystkie kościoły. Pieniadze na utrzymanie darmozjadów spożytkować na rozwój i na naukę.
gość
gość 01.03.2021, 19:53
Guzik prawda.
GOŚĆ
GOŚĆ 26.02.2021, 12:30
Guzik prawda, zwłoki mają zostać do przyjazdu prokuratora. To on bada sprawę i decyduje co dalej. Proponuję więcej czytać i dogłębnie zapoznać się z tematem.
Bliski
Bliski 23.02.2021, 21:50
Jakiś Ćwok Maciej się wypowiada, na temat, o którym nie ma.pojęcia - pierd... a nie solisz!!!! Tak się składa, że jestem rodziną zmarłej i nie życzę sobię takich komentarzy!!!
Urszula
Urszula 23.02.2021, 21:10
Jak trudno jest mówić o śmierci i dorosłym, i młodszym, a przecież każdy z nas "prochem jest i w proch się obróci". Co dla jednych może być tragedią dla innych jest łaską odejść do domu Ojca w kościele. Wierzący otacza zmarłego modlitwą i taka modlitwą była ofiarowana za zmarłą dziesiątka różańca poprowadzona przez o. Proboszcza i Gorzkie Żale. Wieczny odpoczynek racz zmarłej dać Panie.
Ryszard
Ryszard 23.02.2021, 16:53
Słowa "...bo prochem jesteś i w proch się obrócisz" są aktualne. Każdego dnia powinniśmy mieć na uwadze , to wezwanie Jezusa do zmiany postępowania czyli do czynienia uczynków miłości i miłosierdzia. Nasze życie przemija i kiedyś "obrócimy się w proch" Chrystus i Jego miłość możne nas wskrzesić do życia. Nasze ciało podlega zniszczeniu i kiedyś stanie się prochem , ale mocą zmartwychwstania Jezusa zostanie w dniu ostatecznym wskrzeszone do życia."

"„Memento mori” czyli argument przeciwko zbytnim dążeniu ku sprawom przyziemnym, które przemijają wraz ze śmiercią."
Seba
Seba 23.02.2021, 16:41
Kasa w tacy musi się zgadzać
gość
gość 26.02.2021, 12:31
Widzę rozumu Bozia oszczędziła. Życzę więcej empatii.
obserwator
obserwator 23.02.2021, 15:08
Patologia level master. Wyobraźmy sobie że na hali umiera kibic i leży w worku bo prokurator tak kazał, a reszta dopinguje grające drużyny? Ten obecny kościół to tragedia narodowa.
gość
gość 26.02.2021, 12:32
Piszesz o sobie patologia? Zastanów się co piszesz.
Maciej
Maciej 23.02.2021, 17:23
W tym przypadku miejsce ma znaczenie. Przy całej trudności sytuacji - Msza Święta nie jest rozrywką, zatem nie będziemy mieli do czynienia z sytuacją, gdzie w tym samym miejscu ludzie zajmują się rozrywką i jest ciało zmarłej, tylko w miejscu gdzie ludzie współuczestniczą w męce i zmartwychwstaniu Chrystusa (według swojej wiary, nie ważne w tym miejscu czy słusznej - chodzi mi o ich nastawienie w tym momencie na wartości ich zdaniem najwyższe, a nie na zabawę). Zmarła osoba przecież też była wierząca - to że się za nią modli każdy kto przyjdzie na mszę prawdopodobnie by ją ucieszyło, niezależnie od tego, czy teraz, nie żyjąc może się z tego jeszcze cieszyć. A i ludziom w kościele może to przypomnieć o tym, że i ich czeka śmierć.
czer
czer 23.02.2021, 20:38
Ty musisz jakieś prochy brać, albo jesteś sukienkowy. Leży trup a reszta stoi czy siedzi obok i to ma być normalne? To właśnie patologia jak ktoś już napisał.
gość
gość 26.02.2021, 12:33
Sami znawcy na forach. To prokurator decyduje nie Ty.
Aloj
Aloj 24.02.2021, 15:40
Popieram przedmówcę. To jest patologia.
gość
gość 26.02.2021, 12:33
Sami znawcy na forach. To prokurator decyduje nie Ty.

Pozostałe