Dom tani w budowie, czyli wymarzone życie w zasięgu ręki

  • 23.02.2021, 17:12
  • Materiał partnera
Dom tani w budowie, czyli wymarzone życie w zasięgu ręki
Dom tani w budowie daje możliwość wielu ludziom na własny kąt. Poznaj najnowsze możliwości rynku budowlanego.

Grunt to... Grunt

Zanim omówimy projekty domów tanich w budowie, musimy powiedzieć kilka słów o aspektach, które wpływają na całkowity koszt inwestycji. Często z budową domu wiąże się konieczność zakupu działki. Jest to podstawowy wydatek, na który musimy być przygotowani. W przypadku zakupu działki warto poświęcić dodatkowe środki na badanie gruntu. Fundament wylany na nieodpowiednim podłożu może wygenerować dodatkowe koszty, których nie przewidzieliśmy w kosztorysie, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzić konstrukcję domu. Kilkaset złotych więcej wydanych teraz może okazać się dziesiątkami tysiącami zaoszczędzonymi później. Nie bagatelizujmy tej kwestii albo przynajmniej miejmy jej świadomość.

Gdzie rodzą się oszczędności?

Porządny projekt pozwoli nam przewidzieć cały proces budowy domu, przewidzieć koszty i zaplanować działania. Wybór projektu będzie miał decydujący wpływ na ostateczny koszt inwestycji. Jakie czynniki brać pod uwagę, aby zoptymalizować koszty? Rozmiar fundamentu względem metrażu to ważna zależność. Domy piętrowe przeważnie wypadają lepiej w tym zestawieniu od domów parterowych. Zasada jest prosta – mniejszy fundament, większa przestrzeń. Kolejny aspekt to technologia budowy: musimy ocenić, czy decydujemy się na dom panelowy, czy może klasyczny murowany. Oba rodzaje mają swoje zalety, jednak od tego wyboru będzie także zależała cena i szybkość budowy. Jeśli chodzi o rodzaj dachu i liczbę okien, to zasada jest taka: im bardziej skomplikowany dach, tym większe koszty. Znane są przypadki, w których okazały dach potrafił kosztować tyle, co sam dom. Są to przypadki skrajne, ale pamiętajmy o nich. Liczba okien ma także wpływ na to, ile środków przeznaczymy na budowę. Im więcej okien, tym większe koszty.

Dom tani w budowie, czyli sztuka oszczędności

Zbudować dom tani w budowie można, jednak należy pamiętać o tym, aby nie generować dodatkowych kosztów na poszczególnych etapach. Pamiętajmy, że do budowy będziemy potrzebowali ekip budowlanych. Koszty usług również znajdą odbicie w ogólnym koszcie inwestycji. Tutaj sprawa także się komplikuje. Szukanie oszczędności na siłę we wczesnych etapach prac mogą odbić się czkawką już w trakcie użytkowania domu. Warto zachować zdrowy rozsądek i nie oszczędzać przesadnie na tym, co dla nas naprawdę ważne. Konsekwencje naszych decyzji będziemy odczuwać przez długie lata.

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe